Autorius yra Verslo žinių apžvalgininkas.
Minimalų atlyginimą iki pusantro tūkstančio litų žadėjusio padidinti Viktoro Uspaskicho šeimos valdomose įmonėse vidutinės algos nesiekia ir dabartinio minimumo - praėjusią savaitę paskelbė „Lietuvos ryto“ televizija, kurios žurnalistai atliko tyrimą politiko-populisto valdomose įmonėse. „Sodros“ duomenis gavę politikai įtaria, kad „Vikondos“ koncerno įmonėse ir toliau gali klestėti vokelių sistema.
Manau, kad tokios žurnalistų išvados bet kurioje Europos valstybėje virstu skandalu. Bent jau pravertų akis tiems, kurie už tokius politikus balsuoja. Bet, regis, tik ne Lietuvoje. Kita vertus, juk nieko naujo - apie uždarbius juodais pinigais p. Uspaskicho įmonėse buvo kalbama dar 2006-aisiais, kada politiko surengtame politiniame šou paprasta vienoje jo įmonėje dirbanti ponia Dalia Budrevičienė nepabūgo atsistoti ir visai simpatikų auditorijai girdint paklausti: apie kokią gerovę jis kalba, jeigu savo darbuotojams algas sugeba sumokėti tik oficialiai neapskaitytais pinigais.
Jei dėl stebuklingai susiklosčiusių aplinkybių ir pasitaikius antram šansui šiandien p. Budrevičienė savo viešo iššūkio nepakartotų, tiesą sakant, ją visai suprasčiau. Ne tik dėl to, kad prieš šešerius metus ji patyrė, švelniai tariant, ne pačią palankiausią visuomenės reakciją. Pradedant savo kaimynais, baigiant pačiu šios šalies prezidentu, kurį tąsyk reikėjo ilgai raginti viešai paremti tą pilietišką paprasto žmogaus žingsnį. Įtariu, kad pirmojo vokelių skandalo herojai neturėtų būti labai jauku gyventi šalyje, kurios trečdalis rinkimuose balsuojančių piliečių atiduoda balsus ir tam tikra prasme likimą buvusiam jos darbdaviui. O penktadalis, kaip rodo interneto portalo „Delfi“ paskelbta kompanijos „Spinter“ sociologinė apklausa, norėtų p. Uspaskichui dirbti. Kitaip tariant, jų akyse šis Lietuvos politikos macho yra idealus darbdavys.
Sakysite, avinai? veršiai? amebos-idiotai? Kurie savo noru kiša galvą į kilpą?
Ne viskas taip paprasta. Viena vertus, per du nepriklausomybės dešimtmečius tapo aišku, kad didumoje esame bailių visuomenė, o dar labiau nemėgstame drąsuolių. Ne bepročių, o tikrai drąsių, nors ir paprastų žmonių. Įtariu, teisę į drąsą daugelis lietuvių suteikia tik tam tikro socialinio luomo atstovams - kad ir tam pačiam p. Uspaskichui, tačiau šiukštu ne jo samdinei. Ir apskritai po pastarųjų rinkimų, stebint naujosios Vyriausybės būrimo cirką (kada ministrų kabineto formavimo procesas cirku paverčiamas sąmoningai), sveikiausia ne spjaudytis prie televizoriaus ar lindint internete, o skaityti prieš dešimtmetį ir anksčiau parašytus a. a. Ričardo Gavelio (1950-2002) romanus ir publicistiką. Kai kada net baugu darosi: R.Gavelio literatūros siužetai dažniausiai iš sovietmečio, o darosi vis aktualesni šiandien. Ir kala į galvą senolis su išmatų kibirėliu rankoje: „Stalinas - sralinas... Šūdinai tautai - šūdinas dievas.“
Kadaise „Kultūros barams“ rašytame tekste R.Gavelis ne juokais klojo įvairius lietuvių įtikėjimus. Apie tai, kad absoliuti šioje šalyje gyvenančios visuomenės dauguma pasižymi „išskirtiniu sveiku protu“, „nepakartojamu darbštumu“, o jau lietuvio genuose tiesiog švyti „slypinti ypatingoji dora“. Kada jis rašė apie tai, jog, jeigu XX amžiaus pabaiga ir atskleidė išskirtinių etnokultūrinių bruožų, tai nebent tiek, kad didumai Lietuvos žmonių trūksta profesionalaus darbo įgūdžių, o socialistinis visko priklausymas visiems arba niekam įaugęs lietuviui į kraują.
Konkretesnes nūdienos įžvalgas vinimis sukala R.Gavelio kraštietis, „Druskininkų naujienų“ bendradarbis Romas Sadauskas-Kvietkevičius, kurio nepaprastų tekstų vis dažniau ieškau specialiai. „Tas Viktoras kitoks, savas, jo akcentas ir sovietinių anekdotų frazeologija simbolizuoja senų gerų laikų administravimo tradicijos tęstinumą. Kai nereikėjo vaidinti, kad moki dirbti kompiuteriu ar kalbi angliškai, toleruoji visų rasių ir orientacijų atstovus. Svajonių Viktoras supras ir užjaus, jei po gimtadienio arba kavaleristų dienos ateisite į darbą plyštančia galva ir jokiais dezodorantais neužgožiamu pagirių aromatu. Svajonių Viktoras nieko bendro neturi su tikruoju politiku Viktoru Uspaskich ar jo šeimos valdomais verslais. Jis yra pasakų, kuriomis tebetiki suaugę dėdės ir tetos, personažas.“ Jis savas tiems, „kuriuos nuoširdžiai erzina vakarietiškus universitetus baigusių naujųjų vadovų bei vadybininkų karta, paskui kuriuos net mintimis jie nepajėgia suspėti“.
Aš imu suprasti ir kitą reikalo pusę: kodėl nekenčiamiausių politikų sąrašus pradeda Andrius Kubilius, kažkur netoli jo - Gintaras Steponavičius ir Ingrida Šimonytė, o socialdemokratas prof. Aloyzas Sakalas nepraustaburnių diskursuose internete virsta „sukriošėliu“ ar „kvanktelėjusiu seniu“. Nors p. Sakalo galvos šviesumo jo prasidėjusioje devintoje dešimtyje galėtų pavydėti (ir pavydi) tie, kurie kompiuterių klaviatūromis burnoja suprasdami, kad niekada gyvenime jie neturės tiek vingių savo puodynėse.
Nors šiaip jau yra dar baisiau: šių ligų neįmanoma išgydyti. Andai Gruzijoje į opozicijos prieš prezidentą Michailą Saakašvilį gretas stojo kaip tik tie: iš universitetų pašalinti pseudoprofesoriai kyšininkai, atleista veik in corpore senoji kelių milicija, vadovauti ir dirbti sužlugusioje šalyje įpratę politikai bei valdininkai - anksčiau išmėžti bent jau toliau nuo valstybės tarnybos. Žinot, kaip džiaugėsi opozicija laimėjusi rinkimus prieš M.Saakašvilį: jie įžūliai marširavo Tbilisio gatvėmis ir tyčiojosi iš jaunų gruzinų policininkų, kurie tapo šalies policijos skaidrumo, net visų šalyje įgyvendintų reformų simboliu.