Autorė yra Vilniaus m. psichikos sveikatos centro psichiatrė, medicinos mokslų daktarė, Mykolo Romerio universiteto docentė.
Mano kolegos ir bičiuliai Londone bei kitose Jungtinės Karalystės vietose diskutuoja apie Londono Karališkosios Edvardo VII ligoninės medicinos seselės Jacinthos Saldanhos pasitraukimą iš gyvenimo. Mirga diskusijos ir britų spaudoje. Iš mano draugų telefonu aptarinėjamų atvejų, šalia įvairių, dominuoja trys: pirma – darbo santykių problemos, antra – kultūriniai asmenybiniai ypatumai, ir trečia –jaunų Australijos žiniasklaidos atstovų atsakomybės bei gyvenimiškos patirties bei išminties stoka.
Kas iš Lietuvos gydytojų yra dirbę Jungtinėje Karalystėje, žino, kaip labai skiriasi darbo santykiai ten ir pas mus. Ypač etikos dalykai, konfidencialios informacijos perdavimas.
Man dirbant Škotijoje, teko dalyvauti seselės elgesio svarstyme už tai, kad ji komentavo ligoniui jo kraujo tyrimus. Pagal ten galiojančias instrukcijas – tai neleistinas pažeidmas. Jungtinėje Karalystėje tai yra tik gydančio gydytojo pareiga. Kompetencijos ribos griežtai apibrėžtos preigybinėse instrukcijose ir kitokiuose vadybos raštuose, kokių pas mus nėra. Pavyzdžiui, apie gydymo pakeitimus, ar vaistų dozių koregavimą ligonį privalo informuoti gydantis gydytojas – nepakanka tik padaryti įrašą paskyrimų lape ar pranešti seselei.Taigi, nenuostbu, jog dabar britai spėlioja, kad po nelemto pokšto – atsakymo į telefono skambutį iš Australijos, ligoninės administracijos darbuotojai galėjo per griežtai reikšti pastabas savo darbuotojai. Taip spėliojama. Jungtinėje Karalystėje etikos dalykai yra veiklūs ir nuolat peržiūrimi,atnaujinami – etikos kodekse yra ištisi skyriai apie tai, kaip pastabas dera pateikti, koks reagavimas į jas yra tinkamas ir etiškas. Tai labai jautri darbo santykių tema. Pagrindinė savybė – neužgauti, nesukelti streso. Taigi, britai diskutuoja, kad čia galėjo būti perlenkta lazda.
Antra aptarinėjama priežastis – asmenybiniai kultūriniai ypatumai. Medicinos sesuo Jacintha Saldanha charakterizuojama labai gerai, kaip pareiginga, atsakinga, gerą reputaciją pelniusi darbuotoja, mylinti žmona ir dviejų vaikų motina, indų tautybės. Kalbama apie tai, kad indams yra itin svarbu reputacija ir garbės dalykai, į pastabas, kritiką jie gali reaguoti jautriau. Spėliojama, kokia forma jai pastabos buvo darytos, kokiu tonu, koks išsakytas turinys ir formuluotės. Tokios spelionės vyksta tarp medicinos personalo darbuotojų bei gydytojų. Taigi mano kolegos svarsto, kad po visame pasaulyje paviešinto įvykio ir jo komentaro, ponia Saldanha gal būt patyrė spaudimą.
Trečia pagal populiarumą komentarų tema yra Australijos žiniasklaidos atstovai. Ši tema yra kontroversiška. Jauni ir gyvenime dar per mažai patyrę žurnalistai vienų laikomi neprofesionaliais ir įžūliais. Kiti – atvirkščiai–įvykį komentuoja kaip pokštą ir nesugebėjimą reaguoti kaip į pokštą, kas vertinama kaip trūkumas. Taigi, „pokšto“rezultatas visai kitoks, negu buvo sumanyta.
Humoro jausmas ir jo išraiška Jungtinėje Karalystėje ir Australijoje yra skrtingi dalykai. Australijoje žmonės juokauja daug, juokas nuoširdus, lengvas, paviršutiniškas, skirtas gerai nuotaikai kurti. Britų humoras – jau yra kultūrinis fenomenas, išskiriantis britus iš visų kitų tautybių. Etiketė: British Humor. Jis rafinuotas, intelektualus, visada su mintim, su stipria tendencinga formuluote. Britų humoras būtinai yra skirtas reagavimui. Jei nesureaguosi, tapsi lepšiu ir nevertu dėmesio ar tolesnės diskusijos, prarandama galimybė patekti į bendruomenę. Jei nesugebėsi pataikyti į taktą, t. y. deramai atsikirsti, gali pelnyti diagnozę ar net panieką (mintyse). Blogiausias variantas – įsižeisti. Tokiu atveju iškart patenki už interesų ribos. Kai su tavim britai ima juokauti, tai ženklas, kad jau esi savas. Per dantį traukiami tik „savi“. Jei britai su tavimi nejuokauja, tai būk tikras, kad iš tavęs juokiasi už akių. Britų humoras yra savotiškas bendravimo testas. Jungtinėje Karalystėje žmonės be humoro jausmo laikomi nepatikimais.
Mano bičiuliai psichiatrai iš Jungtinės Karalystės medicinos seselės Jacinthos Saldanhos savižudybės nesvarsto kaip psichinės ligos pasekmės. Ji buvo normali.
Nustatyta, kad rasti trys laiškučiai, kurių turinio tyrėjai dar neatskleidžia, bet galima tikėtis, kad netrukus oficialios priežastys bus paviešintos.
Londono Karaliaus Edvardo VII ligoninės, kurioje laukianti kūdikio Kembridžo hercogienė Jakaterina buvo gydoma dėl rytinio silpnumo, darbuotoja, medicinos sesuo Jacintha Saldanha pasitraukė iš gyvenimo, netrukus po to, kai ji telefonu atsakė į jaunų Australijos radijo žurnalistų DJs Mel Greig ir Michael Christian , apsimetusių karaliene Elžbieta ir princu Čarliu, klausimus apie hercogienės sveikatą, o reportažas apskriejo pasaulį. Ketvirtadienį Westministerio Teismas pradėjo nagrinėti šią tragediją.