Kaunas, Domas. BIBLIOTHECA GEORGII COMITIS de PLATER. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos kultūros ir mokslo paminklas. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2012, 294 p.
![]() |
Μέγα βιβλίον μέγα κακόν (didelė knyga, didelis blogis) – šiais Aleksandrijos bibliotekos bibliografo Kalimacho ištartais žodžiais jokiu būdu negalėtume apibūdinti Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto profesoriaus habil dr. Domo Kauno parašytos monografijos BIBLIOTHECA GEORGII COMITIS de PLATER. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos knygos kultūros ir mokslo paminkas.
Knyga išsamiai supažindina su Vilniaus universiteto auklėtiniu, lietuvių knygotyros pradininku, Švėkšnos grafu Jurgiu Plateriu ir kaip teigia autorius, pati J. Platerio tema yra atvira plėtojimams ir tolimesniems moksliniams tyrimams. Pagrindinis tyrimo įrankis buvo J. Platelio biblioteka, kuri atspindėjo grafo darbus ir požiūrį į mokslą. Iš profesoriaus aprašytų ankstesnių darbų skirtų J. Platerio vardo ir darbų garsinimui, peršasi išvada, kad ši 2012 m. rudenį pasirodžiusi knyga yra pirmoji monografija skirta J. Plateriui. Profesorius mini labai skirtingą J. Platerio darbų ir veiklos vertinimą, kurį įtakoja nevientisinė istoriografija. Tiriant Švėkšnos grafo asmenybę, veiklą bei darbus buvo bandoma susipažinti su kuo daugiau istoriografinės literatūros ir lyginimo būdu atrinkti teisingai paruoštą informaciją.
BIBLIOTHECA GEORGII COMITIS de PLATER. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos knygos kultūros ir mokslo paminklas skirta Lietuvos skaitytojui. Be abejonės, pirmiausia ši monografija skirta įvairių šakų mokslininkams, tačiau knygos autorius tikisi, kad leidinys sulauks Lietuvos kraštotyrininkų, Platerių giminės genealogų, istorikų bei ankstyvojo lituanistinio sąjūdžio pažinimo mėgėjų ir specialistų dėmesio. Ir nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai labai siaura auditorija, juolab, kad autorius pamini, jog J. Platerio gyvenimo ir kūrybos tema yra šiuolaikiška ir aktuali, tačiau galbūt jo manymu būtent nurodyta auditorija sugebės tinkamiausiai įvertinti atliktą darbą.
Prof. D. Kauno darbe siekiama aptarti J. Platerio mokslo apie knygą ir knygos kultūros sampratą, parodyti ištakų šaltinius ir originalumo apraiškas. Tokiu būdu pagrindiniu tyrimo objektu tampa asmeninė biblioteka, kuri, anot profesoriaus, atskleidžia J. Platerio pažiūras, mokslinį pasirengimą bei darbų realizavimo būdus. Siekiant šio tikslo įgyvendinimo, monografijos autorius sau išsikėlė nemažai uždavinių: nustatyti asmenybės formavimosi ištakas; įvertinti kūrybinę veiklą; jos vaidmenį formuojant lituanistikos rinkinį; rinkinį vertinti kaip tyrimų šaltiniotyrinę bazę; nustatyti rinkinio poveikį parengtiems ir rengiamiems darbams; išsiaiškini, ar J. Platerio rinkinį galima laikyti XIX a. pirmos pusės lituanistinės bibliotekos modeliu; pasekti J. Platerio rinkinio ir jo svarbesnių dalykų likimą iki šių dienų; formuoti rinkinio paveldo sąvadą kaip tyrimų plėtros prielaidą. Visa tai atsispindi monografijos turinyje. Tam, kad leidinyje informacija būtų išdėstyta nuosekliai ir aiškiai, autorius nusprendė dėstymą pradėti nuo J. Platerio bibliotekos atsiradimo ir baigti jos išnykimu. Tokiu būdu BIBLIOTHECA GEORGII COMITIS de PLATER. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos knygos kultūros ir mokslo paminklas dėstyme išskiriamos svarbiausios J. Platerio veiklos ir pasiekimai. Švėkšnos grafas aprašomas kaip knygotyrininkas, istorikas, kalbos ir šaltinių tyrėjas.
Siekiant užsibrėžtų tikslų buvo naudotasi išsamia šaltinių baze. Pats autorius pabrėžia, kad nors pačių šaltinių nebūta daug, tačiau atrasta didelė jų įvairovė. Rašant monografiją buvo mustatyti 91 leidinius priklausiusius J. Platerio bibliotekai. Leidinių priklausomybė buvo nustatyta dvejopai – peržiūrint juos de visu ir pagal šaltinius. Išskirtini yra periodikos šaltiniai, kurių nėra itin gausu bei atsiminimai, kurių aptariamai asmenybei konkrečiai nėra, bet grafas yra minimas kitiems žmonėms skirtuose darbuose. Monografijos autorius ne tik de visu tyrė išlikusias bibliotekos knygas, tačiau rinko ir sakytinius liudijimus, taip pat nemažai dėmesio skyrė vaizdo dokumentams bei materialiems kultūros objektams. Profesorius šaltinius atrinko atsakingai, o informaciją, gautą iš asmenų, tikslino oficialiais dokumentais norėdamas išvengti netikslumų.
Veikalo BIBLIOTHECA GEORGII COMITIS de PLATER. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos knygos kultūros ir mokslo paminklas negalėtume apibūdinti niekaip kitaip tik monografija. Autorius savo veikalą skiria vieno asmens gyvenimo ir darbų tyrinėjimui, visą dėmesį sutelkdamas į tiriamojo bibliotekos rekonstravimą ir analizę. Monografijos turinys skaitytoją supažindina su J. Platerio jaunyste, studijų laikais, jo tyrinėjimų etapu. Dėstoma medžiaga suskirstyta į labai aiškias temas. Supažindindamas su bibliotekos turiniu autorius bando vengti netikslių faktų ir viską išsiaiškinti iki maksimalaus tikslumo, visada pabrėždamas, kad J. Platerio bibliotekos tyrimams dar galo nematyti. Autorius ne tik pristato informaciją, kuri niekur nebuvo skelbiama, bet ir pažymi, kur papildė savo pirmtakus. Prof. D. Kaunas monografijos pradžioje pateikia išsamią pratarmę, kurioje glaustai supažindina su J. Platerio asmenybe, nurodo savo darbo tikslus, uždavinius, monografijos struktūrą bei priežastis, kurios skatino kuo greičiau išleisti knygą į dienos šviesą – 200-osios J. Platerio gimimo metinės. Pratarmėje veikalo autorius nepamiršta padėkoti visiems prisidėjusiems prie BIBLIOTHECA GEORGII COMITIS de PLATER. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos knygos kultūros ir mokslo paminklas pasirodymo. Veikalo autorius iš monografijos skaitytojų tikisi ne tik dėmesio jo kūriniui, bet ir pastabų bei papildymų, kurių jis maloniai laukia savo elektroniniame pašte.
Monografijoje prof. D. Kaunas vartoja suprantamą ir tvarkingą kalbą nepiktnaudžiaudamas tarptautiniais žodžiais. Cituodamas kitus autorius visuomet nurodo cituojamus šaltinius bei pateikdamas citatas jas argumentuoja savu tekstu. Profesorius vartoja skaitytojui malonią retoriką rašydamas daugiskaitos pirmuoju asmeniu, taip pabrėždamas ne vien savo paties, bet ir kitų žmonių indėlį į nuveiktą darbą. Tačiau monografijoje pasitaiko vietų, kur yra užsimiršta ir pavartotas vienaskaitos pirmasis asmuo (18, 21, 233 psl.). Medžiaga apie J. Platerį monografijoje yra pateikiama ne tik tekstu, ji yra išsamiai iliustruota pateikiant J. Platerio bei jo artimųjų portretus, įvairių dokumentų nuotraukas, Švėkšnos grafo gyvenamosios aplinkos vaizdus anksčiau ir dabar. Šalia nuotraukų randame išsamius jų aprašus. Nors visame leidinyje stengtasi išlaikyti vientisumą, tačiau pasitaiko ir netikslumų, kai vienu metu yra vartojamas žodžio sutrumpinimas, o kitu rašomas jau pilnas žodis (52 psl.). Nesinori gailėti pagyrų už leidinio viršelio stilizuotą parinkimą. Nuėmęs aplanką, skaitytojas viršelyje rada akies piešinį, kurį J. Plateris naudojo norėdamas pažymėti leidinius, kuriuos būtina pamatyti (83 psl.).
Šis Vilniaus universiteto profesoriaus leidinys yra svarbus įnašas ne tik į J. Platelio bibliotekos, bet ir šios svarbios asmenybės tyrimus. Svarbu, kad knyga palies ne vienos mokslo šakos mokslininkos, bet bent kelių, taip leisdama plėsti Švėkšnos grafo temą. Skaitant šią knygą jaučiamos didelės pastangos ir nepaprastas kruopštumas, kurio dėka dabar galime mėgautis puikiu leidiniu. Norisi tikėti, kad BIBLIOTHECA GEORGII COMITIS de PLATER. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos knygos kultūros ir mokslo paminklas sulauks knygų mylėtojų susidomėjimo, o mokslininkams pagelbės ateities darbuose, tiriant tiek J. Platelio biblioteką, tiek asmenybę, tiek mokslinius ar tautinius darbus.
Originalus straipsnio pavadinimas: Domas Kaunas. BIBLIOTHECA GEORGII COMITIS de PLATER. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos knygos kultūros ir mokslo paminklas.
![]() |