Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372

Benas Urbutis. Baltosios prakartėlės šviesa

$
0
0
Prakartėlė Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje. Rimanto Kvaraciejaus nuotrauka

Bernardinuose.lt fotografė Zeneka parodė įspūdingą Vilniaus bažnyčių šiemetinių kalėdinių prakartėlių paradą... Gaila, kad po nuotraukomis netilpo paraštės, tad žiūrovas priverstas pasukti galvą, kurioje bažnyčioje kuri prakartėlė yra...

Išties, prakartėlių tradicija yra labai sena, nuo šv. Pranciškaus Asyžiečio laikų. Jis pirmą gyvą prakartėlę, pasakojančią Kūdikėlio Jėzaus gimimo istoriją, įrengė 1223 m. Italijoje. Pirmoji skulptūrinė prakartėlė buvo sukurta 1290–1292 m. ir įrengta Romos Santa Maria Maggiore bazilikoje. O Vatikano Šv. Petro aikštėje 1982 metais pastatyta pirmoji Kalėdų eglė ir įrengta aikštės prakartėlė. Taip popiežiaus Jono Pauliaus II sumanymu prakartėlės įžengė ir į pasaulio miestų aikštes. Vilniaus Katedros aikštėje prakartėlė mažus ir didelius Vilniaus gyventojus bei svečius džiugina nuo Atgimimo laikų.

Nuo 1998 metų Kalėdų Rokiškio krašto muziejuje rengiamos respublikinės prakartėlių parodos, kurių dalyviai yra ir garsūs tautodailininkai, ir moksleiviai, ir pensininkai... Prakartėlių kūrybai panaudojamos įvairios medžiagos: medis, molis, popierius, džiovinti augalai... Prityrę meistrai ir kiti prakartėlių kūrėjai pasižymi didele išmone. Taip krašto muziejuje atsirado atskiras – prakartėlių – muziejus.

Daug įdomybių kalėdiniu laikotarpiu galima pamatyti įvairiose Lietuvos bažnyčiose. Štai Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje 2012 metų Kalėdoms buvo sukurta netradicinė prakartėlė iš... karpinių. Tarsi baltas debesis su tradiciniais prakartėlių veikėjais būtų nusileidęs tiesiai iš dangaus. (Balta yra ir Angelo drabužio spalva, ir jo sparnų plazdėjimo simbolis.)

Druskininkų bažnyčios prakartėlės kūrėjai – „Ryto“ gimnazijos dailės studijos „Arta“ moksleiviai Adelė Liaukevičiūtė 2b kl., Eglė Šalengaitė 2b kl., Alanas Prokopec 1b kl., kuriems vadovavo dailės mokytojas Andrius Mosiejus. Tikintieji būriais ėjo prie prakartėlės, kuri juos stebino kūrėjų fantazijos lakumu, kompozicijos išradingumu, karpinių subtilumu. Bažnyčios klebonas Kęstutis Masevičius patikino, kad džiaugiasi jaunų kūrėjų drąsa peržengti šimtmečius trukusią tradicinio vaizdavimo ribą, nes nauja karta ir turi ieškoti naujų meninių priemonių... Beje, tai ir iššūkis laikmečio madai, kuri siaučia už miestų ir miestelių bažnyčių sienų – kalėdinių eglių žibučiai ir blizgučiai, fejerverkų lietus, nuplaunantys tylos ir susikaupimo pėdsakus, kurie taip pritinka Kalėdų laikotarpiui.

 

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>