Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ir Lietuvos žydų bendruomenė kviečia į Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos minėjimą, kuris įvyks 2013 sausio m. 24 dieną, VVGŽM Tolerancijos centre.
Renginio programoje – naujo dokumentinio filmo „Gyvybės ir kančių duobė“ premjera. Filmo peržiūra (anglų k.) prasidės 16.00 val., oficialioji Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos dalis 17.30 val. Lietuvių kalba filmo peržiūra – 18.00 val.
Filme „Gyvybės ir kančių duobė“ pasakojama neįtikėtina Kuklianskių šeimos išsigelbėjimo istorija Antrojo pasaulinio karo metais. Filmas pagrįstas vienintelio gyvo to laikmečio liudininko – Mošės Kuklianskio – atsiminimais.
Mošė Kuklianskis – vienas iš trijų Veisiejų vaistininko Sauliaus Kuklianskio ir jo žmonos, gydytojos Zinaidos vaikų, karo metais gyvenusių Alytuje. Dramatiškas, praradimais paženklintas, šios šeimos gelbėjimosi kelias buvo pilnas pavojų ir nesiliaujančios kovos dėl išlikimo.
1943 metų vasarį vėl grįžę į Lietuvą, Saulius Kuklianskis ir jo vaikai Mošė, Ana ir Samuelis pusantrų metų slapstėsi Druskininkų rajono miškuose, padedant Sventijansko, Gerdašių, Vainiūnų, Macevičių ir Bugiedos kaimų gyventojams. Visi Veisiejų gyventojai žydai, tarp kurių buvo daug Kuklianskių giminių, nužudyti 1941-ųjų lapkričio 3-ąją Kaktiškėse.
Nors nuo minimų įvykių pradžios jau praėjo daugiau kaip 70 metų, Mošė Kuklianskis, šiuo metu gyvenantis Izraelyje, nieko neužmiršo:
Nei to blogio, to vargo, tos nepagrįstos neapykantos, to mirties tykojimo ir kvapo kiekvieną akimirką per tuos ilgus trejus metus, ir nei to gero, to siekimo padėti, to draugiškumo, tos dvasinės šilumos, kuri suteikdavo viltį bei jėgų, to šelpimo ir, pagaliau, išsigelbėjimo.
Juosta filmuota visose įvykių vietose – Gardine, vaizdingoje Dzūkijoje, dalyvaujant dideliam Mošės, Anos ir Samuelio Kuklianskių vaikų bei anūkų būriui ir šios šeimos gelbėtojų palikuonims.
Filmą kūrė Lilija Kopač, Danutė Selčinskaja, Algis Liutkevičius, Anatolijus Tetiušinas.