Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372

„Gewandhauso“ orkestro koncertas – iššūkis klausytojui

$
0
0
Nuotrauka Martyno Aleksos, LNOBT

Paskutinį vasaros antradienio vakarą į Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatrą sugužėjo gausus būrys norinčiųjų pasiklausyti seniausio ir vieno didžiausių Europoje „Gewandhauso“ simfoninio orkestro bei jo dirigento Riccardo Chailly, kuris šiandien tituluojamas kaip vienas originaliausių ir žymiausių simfoninės muzikos interpretuotojų.

Orkestras į Vilnių atvyko su retai koncertų salėse skambančia programa, kuri leido geriau pažinti du didingiausius XX a. kompozitorius – Olivier Messiaeną ir Gustavą Mahlerį.

Pirmąją koncerto dalį orkestras pradėjo rimto nusiteikimo reikalaujančia O. Messiaeno uvertiūra pučiamiesiems ir mušamiesiems instrumentams „Et exspecto resurrectionem mortuorum“ (Ir laukiu mirusiųjų prisikėlimo). Virtuoziškas orkestrantų grojimas jau nuo pirmųjų akordų stebino meistriškumu ir nepriekaištingu R. Chailly dirigavimu. Energingos pučiamųjų instrumentų partijos ir itin ryški dinamika pažadino minkštose kėdėse bandžiusius prisnūsti muzikos mėgėjus, o vieną ir kitą paskatino kūrinio klausyti išeiti kiek atokiau už salės durų. Tačiau, nepaisant to, susikaupimas ir muzikinė įtampa vyravo visos uvertiūros metu. Po pirmosios koncerto dalies norinčiųjų geriau suvokti vakaro programą netrūko, mat čia pat buvo parduotos visos koncertų programėlės.

Po pertraukos susirinkusieji išvydo padidėjusią orkestro sudėtį – prisijungusius styginių instrumentų atlikėjus. Iš viso „Gewandhauso” orkestre groja 185 muzikantai, tačiau į Vilnių orkestras atvyko su kiek daugiau nei 130 atlikėjų. Įdomu tai, kad orkestre šiuo metu groja daugiau nei 20 tautybių muzikantų, kurie į orkestrą kolektyvą kruopščiai atrenkami. „Kiekvienas atlikėjas, atvykęs į perklausą, žino, kad orkestras turi savitą skambesį. Turime šimtus perklausų, tačiau ieškome išskirtinio muzikantų skambesio, visgi sutampančio su orkestro autentiškumu. Jei muzikanto instrumentas skambės kaip geriausias trombonas ar fleita, tačiau nesutaps su orkestro skambesiu, rinksimės kitą muzikantą“, – sako R. Chailly.

Būtent toks autentiškas skambesys išsiskleidė antrojoje koncerto dalyje, kuri pradėta didinga – G. Mahlerio Šeštąja simfonija a-moll. Veržlumas, darna, muzikantų energija pasklido net ir nepriekaištinga akustika nepasižyminčioje LNOBT salėje.

Koncerto išvakarėse su žurnalistais bendravęs dirigentas R. Chailly džiaugėsi galėdamas G. Mahlerio kūrinį atlikti būtent operos teatro scenoje, kadangi šis kompozitorius taip pat buvo ir operos dirigentas, dirbęs Leipcige „Gewandhauso“ orkestro vadovo Arturo Nikischo asistentu.

Įspūdingai suskambusi G. Mahlerio simfonija privertė iš savo vietų pakilti publiką, kuri intensyviai plojo net keletą minučių. Vis dėlto kelis kartus į salę išėjęs nusilenkti maestro R. Chailly neapdovanojo euforijoje paskendusios publikos dar vienu kūriniu.

Po pasaulį keliaujantis „Gewanhauso” orkestras jau kitą rytą iš Vilniaus išvyko į Zalcburgo festivalį. Rugsėjo pirmosiomis dienomis numatytas koncertas Londone, „BBC Proms“ festivalyje, taip pat Grafenego festivalyje Austrijoje, o rugsėjo 7 d. savo būstinėje, Leipcige, atidarys 232-ąjį „Gewandhaus“ salės sezoną.

Koncerto akimirkos LNOBT fotografo Martyno Aleksos nuotraukose

 

Parengė Dalia Rauktytė

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>