Richar ir Linda Eyre. Duok pinigų: Kai vaikai viską nori gauti veltui. Iš anglų kalbos vertė Eelena Kaminskienė.- Vilnius: Abigailė, 2012. 208 p.
![]() |
Ne paslaptis, kad šių laikų vaikai pasidarė ypač sunkiai suvaldomi. Mokykloje jie reikalauja savo teisių, neklauso mokytojų, o pareigų nepripažįsta. Namuose juos sunku atplėšti nuo didelio ar mažo ekrano. Jie nebrangina ir nesitvarko savo daiktų ir nenori padėti tėvams. Tuo tarpu jų norams ir reikalavimams nėra galo.
Visų šių problemų šakinis yra viena – tai nepelnytų teisių problema.
Manome, kad įvardijimas „nepelnytos teisės“ geriausiai apibūdina vaikų nuostatą, kad jie gali ar privalo turėti ir yra nusipelnę visko, ko tik užsimano, bei to, ką turi jų draugai, kad jie turi turėti tai dabar pat, ir jiems nereikia to užsidirbti arba ką nors dėl to paaukoti.
Ir tai daugiau nei noras turėti – tai tampa elgesiu. Jie manosi turį teisę daryti, ką panorėję, daryti tą patį, ką daro jų draugai, nedelsiant, niekuo už tai nemokant.
Štai keletas tikrų istorijų, iliustruojančių situaciją:
„Mūsų aštuonmetis sūnus buvo priblokštas, kai pasiūlėme jam užsidirbti pinigų, kad galėtume pakeisti kaimynų langą, kurį jis išdaužė svaidydamas akmenis. Jis pareiškė: „Tu esi mano mama, ir turėtum tuo pasirūpinti.“
„Esu šeštos klasės mokytoja. Norėdama sužinoti, kas nutiko mokinei, kuri mokykloje nesirodė ištisas tris dienas, nutariau ją aplankyti. Motina paaiškino, kad jos dukra atsisakė eiti į mokyklą, kol negaus naujų firminių džinsų ir batų, kuriuos, jos teigimu, turi visi jos draugai. „Penktadienį – algos mokėjimo diena, gausiu pinigų, viską nupirksiu, ir pirmadienį ji jau bus mokykloje“, – pažadėjo motina.“
„Esu namų šeimininkė, o mano vyras sunkiai dirba, kad aprūpintų šeimą. Kai paprašiau savo keturmečio padėti man išplauti indus, jis atšovė: „Tėtis tai neprašo jam padėti darbe – tad ir tu turėtum pati susitvarkyti – kaip ir tėtis.“
Tarpstant iliuzijoms, vaikai nepatiria realių gyvenimo pasekmių ir apskritai jokios motyvacijos dirbti, kad kažką gautų. Kas nors visada išgelbės, ištrauks iš bėdos, nupirks naują daiktą, išteisins, suteiks dar vieną progą, sumokės skolą ir įteiks tai, ko prašai.
Būdus, kaip padėti vaikams ugdyti atsakomybę ir atsikratyti noro naudotis nepelnytomis teisėmis, autoriai atrado dirbdami su tūkstančiais tėvų visame pasaulyje. Visos idėjos yra pagrįstos realia gyvenimo patirtimi ir visi siūlomi metodai yra patikrinti, o jų veiksmingumas – įrodytas.
Pirmuosiuose dviejuose knygos skyriuose bendrais bruožais apibūdinama problema ir jos sprendimas, o kituose devyniuose skyriuose kalbama apie būdus, kaip vietoj nepelnytų teisių reikalavimo ir tingulio paskatinti mūsų vaikus prisiimti atsakomybę įvairiose gyvenimo srityse: už savo mokslą, už kūną ir sveikatą, už pinigus ir nuosavybę, už santykius.