Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372

Pranciškoniškosios šeimos šventieji. Šv. Jonas (Lantrua) iš Trioro

$
0
0

Molini di Triora (Italija, 1760 m. kovo 5 d.  - Changxa (Kinija), 1816 m. vasario 7 d.

Jonas buvo pasiturinčių tėvų sūnus, tad tėvas Antonio Maria Lantrua ir motina Marija Pasqua Ferraironi galėjo nesunkiai pasirūpinti vaiko išsilavinimu. Po pirmųjų studijų Trioro mieste (Italija), berniukas lankė tėvų Barnabitų mokyklą. Čia jis ir pajuto potraukį vienuoliniam gyvenimui. Nelengvai gavęs tėvų sutikimą, 1777 metais Romoje prisijungia prie brolių pranciškonų.

Romoje jis gauna abitą ir savo krikšto vardą Pranciškus Marija pakeičia į brolio Jono. Studijuoja filosofiją ir teologiją, o sulaukęs 24 m. gauna kunigo šventimus. Keliauja iš vieno konvento į kitą kaip mokytojas, o vėliau ir kaip gvardijonas. 1799 metais palieka Romą, atvyksta į Lisaboną, iš kur laivu iškeliauja į Kiniją ir ją pasiekia maždaug po 8 mėnesių.

Kodėl būtent į Kiniją? Todėl, kad jau XIII amžiuje toje šalyje buvo apsigyvenę pirmieji pranciškonai. Brolio Jono gyvenamuoju laikotarpiu  krikščionių padėtis Kinijoje buvo itin sunki, ypač dėl politinių priežasčių. Pulta ne tiek pati krikščionybė, kiek smerktini ir baimę keliantys „Vakarai“.

Veikdamas didžiajame centriniame Hu-nan regione, brolis Jonas ypač pasišvenčia  tam, kad įkvėptų naujos drąsos ir tikėjimo įbaugintiems krikščionims: jis kreipėsi į atskirus žmones bei grupes, kurie buvo palikę krikščionybę arba iš baimės, arba dėl to, kad buvo palikti vieni, nes valdžia buvo priešiškai nusiteikusi misionierių atžvilgiu.

Dosnių vietos katechetų ir tvirtai krikščionybėje įsišaknijusių šeimų dėka evangelizacinės pastangos davė gerų rezultatų. Reikšmės turėjo ir tai, kad jis sugebėjo krikščionių tikėjimą visiškai įlieti į vietinę aplinką, o drauge ir įgyti asmeninį pasitikėjimą. Be abejo, tam pasitarnavo ir tai, kad jis stengėsi išmokti itin sudėtingą kinų kalbą. Brolis Jonas atgaivino krizę išgyvenusias bendruomenes, įkūrė naujų.

Tačiau jo veikla palaikoma perversmo organizavimu ir 1815 m. liepos 26 d. brolis Jonas įkalinamas kartu su grupe kinų krikščionių. Pastarieji galiausiai buvo paversti vergais ir deportuoti, atsisakius išsižadėti tikėjimo sumindant kryžių.

Jam, kaip svetimšaliui, pateikiamas itin sunkus kaltinimas: „Slapta įėjęs į šalį, apkeliavo daugelį provincijų, būrė mokinius“. Tad jam grėsė mirties bausmė – kruopščiai motyvuota ir pateikta imperatoriui patvirtinti: brolis Jonas žiauriai nužudomas. Prieš mirtį jis tik paprašo leisti jam atlikti kryžiaus ženklą su penkiais tradiciniais kinų krikščionių nusilenkimais. Paskui atsiduoda egzekucijai.

Po mėnesio pavyksta atgauti brolio Jono kūną ir jis nugabenamas į Makau, o iš ten galiausiai į Romą, į Marijos Aracoeli (Dangaus Vartų) baziliką. 2000 metais Jonas Paulius II jį paskelbė šventuoju.

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>