Autorius yra „Verslo žinių” apžvalgininkas
Šią savaitę vykusioje Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) konferencijoje vienas europinės verslo organizacijos „BusinessEurope“ atstovas stebėjosi, kodėl šalies pramonėje dirbantys verslininkai nesiima aktyviai atakuoti Lietuvos Vyriausybės ir Europos Komisijos, nereikalauja, kad konkurencingumą prarandančioje Europos Sąjungoje (ES) būtų baigta kliedėti žaliosios energetikos klišėmis. Kad ideologinius žaidimus žaidžiantys politikai (ypač Briuselyje) pagaliau pajustų spaudimą iš verslo apačios ir imtųsi aktyviai dalyvauti procese, kurį pamažu imama vadinti Europos reindustrializavimu.
Tasai atstovas, matyt, nežinojo, kad užpernai ir pernai Lietuvoje kilusiame saulės ir vėjo energijos plėtros vajuje aktyviai dalyvavo ir kai kurie tai pačiai LPK priklausantys asocijuoti nariai. Ir kad jų įtaka viešam žodžiui visų šalies pramonininkų vardu buvo tokia didelė, jog net prieš rinkimus LPK nesugebėjo suformuluoti aiškių nuostatų įvairioms politinėms jėgoms. Per rinkimų kampaniją aišku buvo tai, kad pramonininkai skeptiškai vertina Visagino atominės elektrinės projektą, tačiau jų požiūris į žaliąją energetiką buvo mažų mažiausiai neutralus. O kadangi mokesčių mokėtojų pinigais subsidijuojama žalioji energetika buvo dalies pramonininkų verslas, tai ta jų kolegų dalis, kuri jame nedalyvavo, turėjo susitaikyti, kad, dėl šios priežasties brangstant energijos ištekliams, jų verslo konkurencingumas mąžta. Pastarieji dabar gali kramtyti muses.
Kada išrinktoji Lietuvos valdžia turi trejus su puse metų ramybės – šaukštai po pietų.
Nors, žinoma, geriau vėliau negu niekada. Nepraėjo nė vieni metai po to, kai Europos Komisijoje imta rimtai kalbėti apie tai, kad subsidijos žaliajai energijai tampa nepakeliamos ES ekonomikai ir vartotojams (kiekvienas vokiečių namų ūkis, sudeginęs 1 kilovatvalandę elektros energijos, vien subsidijų sumoka daugiau nei 5 euro centus). Maža to, tos subsidijos atsinaujinančių išteklių plėtrai seniai nebeskatina jokios pažangos, greičiau tapo masyviu inkaru, stabdančiu ne tik šios srities progresą, bet ir visą ekonomiką. Prasikrapštyti akis tada, kai apie problemą kalba visi, kas tik netingi, dar nevėlu.
Praregėjimas ne tik Lietuvoje, bet visoje Europoje bus labai skausmingas. Ne tik dėl to, kad apie pavojų ES ūkio „žalumui“ iškreiptais balsais cypia Senojo žemyno žalieji. Šis simptomas kaip tik ir suprantamas. Ir velniop politinio korektiškumo kaukes: žalieji – į politinių parazitų rūšį pavirtęs kadaise buvęs idealistų judėjimas, kurio aktyvistai savo ideologiją siekia įgyvendinti visų mokesčių mokėtojų sąskaita. Lietuvoje tai akivaizdu kaip niekur kitur Europoje.
Nėra jokių garantijų, kad Europai pavyks išsivaduoti iš tos ideologinės miglos. Kliuvinys: „žalioji“ sąmonė yra viena iš kelių vadinamojo Europos identiteto banginių. Prieš keletą metų, iki prasidedant krizei, ES pareigūnai skelbė išmokysią visą pasaulį gyventi švariai ir teisingai. Pasaulio šie šūkiai neįtikino, nes negalėjo įtikinti. Net JAV prezidentas Barackas Obama, pirmosios savo kadencijos metu puolęs žaliais potėpiais gražinti Amerikos ekonomikos, regis, laiku sustojo. Ką jau kalbėti apie Kiniją, Indiją, Pietryčių Aziją, kur reaguojant į kalbas apie švarų pasaulį buvo nesivarginama net šypsotis. Dabar Europos pasirinkimas paprastas: jeigu dar nevėlu (ši išlyga konkuruojančiame globaliame pasaulyje labai svarbi) – atsitokėti. Arba, kaip kažkas sakė, tapti pasaulio muziejumi.
Man labai patinka vėjo jėgainės ir, kitaip nei dalis bendrapiliečių, aš manau, kad jos nedarko nepakartojamai unikalaus Lietuvos kraštovaizdžio. Man atrodo, vėjo jėgainė šalia namų yra geriau nei juodus dūmus spjaudantis kaminas. Aš gerbčiau keistuolius, kurie bent jau savo vasarvietėse sąmoningai atsijungtų nuo elektros skirstomųjų tinklų, iškeltų vėjo malūnėlius, o stogus nuklotų saulės elementų eilėmis. Ir gyventų savo puoselėjamos gamtos gerovėje. Tačiau spėju, kad Lietuvoje tokių gal vienetai. Bent man neteko pažinti.
Tačiau kada visuomenės gerovės sąskaita parazituojantys rėksniai ima reikalauti, kad susimokėčiau už jų ideologinius prasimanymus, man kyla noras priešintis.
Aš pažįstu keletą idėjinių žaliųjų keliose Europos šalyse, kurie ne tik propaguoja atitinkamus gyvenimo principus, bet ir principingai jų laikosi. Tarkime, iš skirstomųjų elektros tinklų bendrovių reikalauja jų namų ūkiams tiekti išskirtinai žaliąją energiją, tačiau ir moka jos tikrą kainą. Lietuvos žalieji protestuoja dėl kiekvieno mažinamo subsidijos atsinaujinantiems ištekliams cento, bet subsidijų sąskaitas tyliai ir kukliai deleguoja visiems šalies mokesčių mokėtojams.
Ir diskusija su politine kryptimi man atrodo vis beprasmiškesnė. Beveik kaip su Algirdu Paleckiu beigi jo bendražygiais apie 1991-ųjų sausio 13-osios įvykius. Tik p. Paleckio kairuoliai – akivaizdūs marginalai. O atsinaujinančių išteklių apologetai Lietuvoje turi nepalyginamai didesnę įtaką, verslo interesų ir premjero Algirdo Butkevičiaus aplinkoje, atrodo, jau kryptingai projektuojantys savo biurokratiją.