Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372

Nobelio literatūros premija atiteko Mo Yan iš Kinijos

$
0
0

2012 m. Nobelio literatūros premija gavo Kinijos rašytojas Mo Yan.

Pasak Švedijos akademijos, Mo Yanas savo knygose " per magiškąjį realizmą sulydo liaudies pasakojimus, istoriją ir dabartį".

"Fantazijos ir realybės, istorinių ir socialinių perspektyvų mišiniu Mo Yanas sukūrė pasaulį, kuris savo sudėtingumu primena Williamo Faulknerio (Viljamo Folknerio) ir Gabrielio Garcios Marquezo (Gabrielio Garsijos Markeso) darbų pasaulius, tuo pačiu metu rasdamas išeities tašką senojoje kinų literatūroje ir žodinėje tradicijoje", - pažymi Švedijos akademija.

Akademijos nuolatinis sekretorius Peteris Englundas sakė, kad Akademija jau anksčiau susisiekė su Mo Yanu.

"Jis sakė, kad yra labai laimingas ir išsigandęs", - kalbėjo P.Englundas.

Nors Mo Yanas yra pirmasis Nobelio literatūros premija apdovanotas Kinijos pilietis, jis nėra pirmasis šį prizą gavęs kinas.

2000-aisiais šį prestižinį apdovanojimą yra pelnęs Prancūzijoje gyvenantis kinų kilmės rašytojas Gao Xingjianas (Gao Singdzianas), įvertintas už savo absurdo dramas ir išradingus romanus, iš kurių ypač išsiskiria "Dvasios kalnas" (Lingshan). Jo darbai, kuriuos kritikuoja Kinijos komunistinė vyriausybė, tėvynėje yra uždrausti.

Nors tuomet Kinijos komunistinė vyriausybė išsižadėjo Gao Xingjiano prizo, tačiau atrodo, kad Mo Yano apdovanojimas Pekine bus sutiktas šilčiau.

Šandongo provincijoje ūkininkaujančioje šeimoje 1955 metais gimusio rašytojo tikrasis vardas yra Guan Moye (Guan Mojė).

Mo Yano pseudonimą jis pasirinko rašydamas pirmąjį savo romaną. Plepios prigimties menininkas yra sakęs, kad šis vardas, kuris reiškia "nekalbėk", turėjo jam priminti laikyti liežuvį už dantų ir nuslėpti jo tikrąjį vardą, nes rašyti jis pradėjo armijoje.

Šlovę rašytojui atnešė 1987 metais išleistas jo romanas "Raudonasis gaolianas" (Hong Gaoliang), kurio kaip ir daugelio kitų autoriaus kūrinių veiksmas vyksta nedideliame kaimelyje. Tai buvo žemiškas pasakojimas apie meilę ir žemdirbių kovas karo su Japonija metais.

Pagal šį filmą pastatytas jauno kinų režisieriaus Zhang Yimou (Džang Imou) to paties pavadinimo filmas 1988 metais gavo Berlyno kino festivalio apdovanojimą.

Savo stiliumi, kuris ypač lyginamas su G.G.Marquezo magiškuoju realizmu, Mo Yanas parašė ir tokias garsias knygas kaip "Didelės krūtys ir platūs klubai" (Fengru feitun), "Vyno respublika" (Republic of Wine) ir "Gyvenimas ir mirtis kankina mane" (Shengsi pilao).

Jis taip pat parašė dešimtis kitų romanų, apysakų, apsakymų, kuriuose paprastai vengiama šiuolaikinių klausimų ir vietoje to žvelgiama į neramų Kinijos 20-ąjį amžių. Į jo istorijas dažnai įliejama politikos ir tamsaus, ciniško humoro.

Naujausias jo romanas, 2009 metų "Varlė" (Frog), laikomas ir pačia drąsiausia jo knyga, nes joje griežtai vertinama Kinijos "vieno vaiko" politika bei ją negailestingai įgyvendinantys vietos valdžios pareigūnai, kurie nesibodi taikyti tokių priemonių kaip priverstiniai abortai ir sterilizavimas.

Šio romano veikėja yra akušerė, entuziastingai propaguojanti tokią praktiką. Tačiau vėliau ji puola atgailauti - po alkoholio sukeltos haliucinacijos, kai regi, kaip ją puola tūkstančiai varlių, kurių kvarkimas yra jos per abortus nužudytų kūdikių klyksmai.

Nepaisant jo socialinės kritikos, tėvynėje jis yra laikomas vienu svarbiausių šiuolaikinių autorių, nurodė Nobelio komitetas.

Pastaruosius penkerius metus Nobelio literatūros premiją keturis kartus laimėjo Europos autoriai; pernai premija atiteko švedų poetui Tomas Transtroemeriui (Tomui Transtriomeriui).

Prestižinės premijos laureatui atiteks 8 mln. Švedijos kronų (3,2 mln. litų), auksinis medalis ir diplomas, kuriuos per Stokholme įvyksiančią oficialią ceremoniją jam įteiks šalies karalius Carlas XVI Gustafas (Karlas XVI Gustafas). Ceremonija įvyks gruodžio 10 dieną, kai minimos premijų įsteigėjo Alfredo Nobelio mirties metinės.

Nuo 2001-ųjų iki praėjusių metų Nobelio laureatams būdavo skiriama 10 mln. Švedijos kronų piniginė premija, tačiau Nobelio fondas šią sumą sumažino dėl ekonomikos krizės.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>