![]() |
BFL nuotrauka – www.lrt.lt |
Siekdamas supažindinti klausytojus su seniausio pasaulyje muzikos instrumento Bokačo, Dantės, Petrarkos ir Didžiojo kunigaikščio Gedimino laikus siekiančiu muzikos lobynu, koncertų ciklas „Septyni vargonų muzikos šimtmečiai“ tęsia savo sezoną.
Ištikimuosius vargonų muzikos mylėtojus VU vargonininkas dr. Vidas Pinkevičius kviečia į VIII ciklo koncertą „Šiaurės Vokietijos Baroko mokykla II“, kuris vyks šį šeštadienį, spalio 27 d. 18 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje.
Vargonų muzikos gurmanams Pinkevičius šia proga parengė ypatingą skanėstą – pirmą kartą Lietuvoje bus atliekami kompozitoriaus iš Hamburgo Heinricho Scheidemanno visi Magnificat ciklai vargonams. Šiame koncerte skambės keturi iš aštuonių Magnificat ciklai – pirmojo, penktojo, antrojo ir šeštojo tono 4 dalių variacijos. Likusius Magnificat Pinkevičius pristatys koncerte lapkričio 10 d.
Anot vargonininko, šie Scheidemanno Magnificat ciklai buvo atliekami XVII a. Hamburgo bažnyčiose šeštadieninių mišparų metu, kur vargonais būdavo grojama pakaitomis su choru, taip vadinama Alternatim tradicija. „Tuo metu vargonininkams būdavo suteikiama daugiausia laisvės improvizuoti Magnificat giesmės temomis. Todėl nenuostabu, kad šiuose kūriniuose galima išgirsti visus tuo metu populiarius choralinėmis temomis pagrįstų kūrinių žanrus – choralinį preliudą, choralinę fantaziją ir choralinį motetą“, – pasakojo Pinkevičius.
„Tarp kitko, mokslininkai nustatė, kad šie Scheidemanno kūriniai kadaise iš tikrųjų tarnavo kaip modeliai mokytis improvizacijai ir kompozicijai. Kompozitoriaus rašymo būdas yra labai sistemingas ir kiekvienoje variacijoje galima rasti vis kitokias melodines ir ritmines figūras bei imitacines technikas, kurias įvaldęs vargonininkas išmoktų naują muzikinę kalbą ir galėtų remiantis šiais pavyzdžiais kurti savo kompozicijas, – mintimis dalinosi aktyvus vargoninės improvizacijos populiarintojas.
Kaip pasakojo Pinkevičius, šių visų dalykų Scheidemannas išmoko iš Jano Pieterszoono Sweelincko (1562–1621), kuris buvo vadinamas Amsterdamo Orfėjumi. Tai suprantama, jeigu prisiminsim, antikinio Orfėjo galias savo muzikavimo jėga tiesiog užburti požemio karalystės irklininką Karontę.
„Scheidemannas buvo vienas mylimiausių Sweelincko mokinių, Amsterdame praleidęs 4 metus (1611–1614). Vėliau grįžęs į Vokietiją kompozitorius dirbo vargonininku garsiojoje Šv. Kotrynos bažnyčioje, Hamburge, iki pat savo mirties 1663 metais, kur valdė didingą Hanso Stellwageno pastatytą instrumentą”, – apie Lietuvoje mažai žinomą, bet vargonų kultūrai nepaprastai svarbų kompozitorių pasakojo Pinkevičius.
„Turbūt pats garsiausias kompozitoriaus mokinys buvo Johannas Adamas Reinckenas, kuris po Scheidemanno mirties tapo Šv. Kotrynos bažnyčios vargoninku. Beje, pas Reinckeną porą kartų lankėsi ir Johannas Sebastianas Bachas. Tokiu būdu senoji Sweelincko tradicija per Scheidemanną ir Reinckeną pasiekė ir XVIII a.”, – teigė Pinkevičius ir pabrėžė, jog ir šių laikų vargonininkai tęsia šią liniją, nes daugelio jų mokytojus galima atsekti iki pat Sweelincko ar dar senesnių laikų.
Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes.
Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt.