Autorius yra „Verslo žinių” apžvalgininkas
Prieš daugiau nei du dešimtmečius įsivaizduoti tai buvo labai sudėtinga, tačiau tikrovė pasirodė žiauresnė. Šie rinkimai, nepaisant jų rezultatų, bus paženklinti viena bloga žyma: papirkinėjimu.
Kita vertus, politinių partijų gali būti įvairių, jos ir yra įvairios - vienos labiau ar mažiau sėkmingai imituoja klasikines Vakarų civilizacijos pasaulėžiūras, kitos tiesiog buriasi aplink charizmatinius lyderius (kartais garbintojai sulimpa taip stipriai, kad laiku neišsibarsčiusios taip ir pražūva draugėje), trečios savo veikloje atmeta pasaulėžiūrą kaip nereikalingą drabužį iš naftalinu prasmirdusio teatro rekvizito ir politikoje imasi banalaus verslo.
Lietuva šiuo požiūriu nėra nei išskirtina visuomenė, nei kokia išsigimusi valstybė. Ne apie organizacijas kalba. Prieš du dešimtmečius Sąjūdžio vėliavų jūroje buvo sunku įsivaizduoti, kad šios šalies piliečiai tokia lengva ranka galėtų savanoriškai atsisakyti balsavimo teisės - iš esmės vienintelės tiesioginės demokratiškos priemonės, kuri daro įtaką formuojantis vienokios ar kitokios spalvos valdžiai. O jau apie tai, kad šią galimybę, istorijoje tolstant prisiminimams apie Sąjūdį, kaskart daugiau žmonių keis į dešimtį kitą tautinės valiutos vienetų, buvo įmanoma nebent susapnuoti.
Kad ir koks viešas pasipiktinimas dėl to tvyrotų, išanalizavus giliau išeina, kad atėjome ten, kur link ėjome tiesiausiu keliu. Kažkada viskas prasidėjo per rinkimų kampanijas dalijamais saldainiukais, gėlėmis, vėliau rengiant vaišes, kviečiant nemokamai pasilinksminti ir net „pasikultūrinti“, prekybos centruose dalijant po centą kainuojantį butelį alaus už balsą referendume... Dabar kai kurie politinių partijų technologai nusprendė, kad priedangos formų nebereikia. Nori 20 litų - stok į balsavimo „karuselės“ eilę, užpildyk rinkimų biuletenį taip, kaip reikia, nufotografuok mobiliojo ryšio telefonu ir gauk „maironį“. Kartais - dar ir „darių su girėnu“.
Atsakymo, kodėl taip yra nuo Atgimimo pradžios praėjus veik ketvirčiui amžiaus, teieško protingesni žmonės. Kodėl vieni rinkėjai, neatsižvelgiant į socialinę padėtį, turtą, gyvenamąją vietą, prieš rinkimus duoda darbo smegenims, kiti atitinkamai - instinktams. Antrieji, iš pirmo žvilgsnio savo teisę pasirinkti taip nesudėtingai konvertavę į malonumą ar kupiūrą, sau prieš veidrodį atrodo velniškai gudrūs. Nieko nepadarysi: norint pasinaudoti teise pasirinkti, reikia galvoti. Instinktais besivadovaujantiems žmonėms tatai - tikra kančia.
Tai viena reikalo pusė. Kita: tokią rinkimų kampanijos strategiją pasirinkusios politinės partijos iš tikrųjų siūlo banalų kontraktą - „maironis“ už reikiamai pažymėtą balsavimo biuletenį. Siūlomo sandorio esmė - minimali gerovė už įsipareigojimą pilietiškai nesikišti į politikų reikalus. Tai kažkas iš šiuolaikinės Rusijos politinio repertuaro, kur Vladimiro Putino valdžia veik kas ketvirtį kelia pensijas ir biudžetinių įstaigų tarnautojų algas naftos ir dujų doleriais už galimybę pasilikti valdžioje kiek galima ilgiau. Ir ne tik tai: apie „karuseles“ rinkimuose Rusijoje teko skaityti dar tais laikais, kada ten buvo laisvos spaudos - maždaug prieš 13-15 metų. Dabar tai jau Lietuvos kasdienybė, nesvarbu, kad pas mus - nei naftos, nei dujų.
Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas, vienas aukščiausią autoritetą turinčių teisininkų, Juozas Žilys ta proga siūlo juridiškai įtvirtinti šalies piliečių pareigą dalyvauti rinkimuose. O ją ignoruojantiems - apriboti socialines išmokas beigi pašalpas. Savo siūlymą p. Žilys grindžia kritusia visuomenės morale ir nepageidautina tikrove, kurioje politinį visos tautos reikalą sprendžia mažesnė visuomenės dalis. Variantas, žinoma. Tačiau turintis visiškai neprognozuojamų padarinių: kokiu rezultatu baigsis balsavimas tų, kuriems į tai nusispjaut, arba tų, kurie tokią pareigą suvoks kaip valdišką prievartą.
Kitą kraštutinį siūlymą perskaičiau „Lietuvos ryto“ interneto dienoraščių skiltyje, kur autorius balsų pirkimą-pardavimą vertino vos ne kaip aukščiausią abipusės naudos realizavimo išraišką. Kitaip tariant, valstybė neturi kištis ten, kur ir pirkėjas, ir pardavėjas po sandorio yra laimingi. Nes tai galbūt ir esanti aukščiausia liberalizmo viršūnė. Silpnoji šios išeities vieta yra ta, kad už 20 litų netyčia gali parduoti savo laisvę ir paskui niekam nepasiskųsi.
Tačiau gal iš tokių, kuriems papildomas „maironis” kišenėje rinkimų dieną reiškia didžiausią demokratijos suteikiamą naudą, balsalapius galėtų supirkti valstybė savo sąmoningų piliečių vardu? Viena vertus, tokios laimės beieškantiems nereiktų slapstytis ir jie visiškai teisėtai gautų šlakelį įsivaizduojamo pasitenkinimo savo racionalumu. Kita vertus, rastųsi tam tikra prielaida griežtinti alternatyvą: jeigu vis dėlto sumanei savo balsą parduoti ne valstybei, o konkrečiai politinei partijai - sėskis už grotų. Jei žaidžiame instinktais - tai jau iki galo.
Žinoma, tai nebus šios visuomenės reputaciją iki padebesių išaukštinantis sprendimo būdas. Bet ir apsimetinėti nereiks, kad esame išskirtinė baltų, pūkuotų, aukštos moralės individų bendrija.