Suskaičiavus antrojo turo rinkimų rezultatus daugiausia vietų (38) Seime gavusi Socialdemokratų partija teigianti nekeisianti po pirmojo rinkimų turo paskelbtų planų ir koaliciją sudarysianti su Darbo partija (29 vietos) bei Tvarka ir teisingumu (11 vietų).
Visų trijų partijų lyderiai akcentuoja, kad pirmiausia nori suderinti pozicijas dėl svarbiausių klausimų ir galimos Vyiausybės programos ir tik tada oficialiai kalbės apie postų dalybas. Tačiau jau dabar Socdemų pirmininkas Algidas Butkevičius, ir Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas įvardija svarbiausius prioritetus ir galimus politikos pokyčius.
K.Girnius: formuojama koalicija turėtų būti gana stabili
Formuojama naujoji valdančioji koalicija bus ganėtinai pastovi, nes centro kairės partijos, sudarančios koaliciją, žino, kad geresnio partnerio neras, teigia politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius.
"Aš manau, kad naujoji koalicija bus ganėtinai pastovi, manau, kad šitos partijos žino, kad nesuras geresnio partnerio - todėl didesnių kaitaliojimų nebus. Jų programa, kurią paskelbė Algirdas Butkevičius atrodo ganėtinai kukli - čia apie šildymą, butų renovaciją, truputį ambicingesnis gali būti klausimas dėl minimalios algos pakėlimo ir, manau, įsidėmėtina, kad dabar tiktai kalbama apie mokesčių reformas ir staiga pažadai, kad tikrai bus įvesti progresiniai mokesčiai, jau kaip ir išnyko. Aš manau, kad ši koalicija nebus ambicinga ir tiek prezidentės Dalios Grybauskaitės reikalavimai dėl finansinės drausmės, tiek Europos Sąjungos reikalavimai dėl finansinės drausmės irgi turės savo poveikį. Ir nors jiems bus sunku tai pripažinti, jie nemaža dalimi vykdys tai, ką darė ankstesnė - A.Kubiliaus Vyriausybė", - BNS sakė K.Girnius.
Apžvalgininko teigimu, ketvirtoji partija į koaliciją nebus priimama, nes Lietuvos lenkų rinkimų akcijos priėmimas į koaliciją būtų kontroversiškas, o partija "Drąsos kelias" iš viso neturi ateities.
"Ši koalicija tikrai pakankamai tvirta, jiems ketvirtas partneris tik reikalus maišytų, nes reikėtų atiduoti ministro vietą ir panašiai. Jie gali pritraukti daugiau žmonių tik iš save išsikėlusių asmenų ir tų partijų, kurios nepateko į Seimą, atstovų, tačiau tam būtinybės tikrai nėra",- teigė K. Girnius.
K.Girnius teigė, kad "konservatoriai bus energinga opozicija - labai pabrėš tą finansinę drausmę, labai atkakliai ir greičiausiai su prezidentės Dalios Grybauskaitės pagalba kovos dėl atominės elektrinės pastatymo ir tai bus pagrindiniai tikslai".
"O kiek jie (konservatoriai - red.) bus aktyvūs ir veiksmingi kitose srityse sunku pasakyti, bet žiūrint į praėjusios kadencijos Seimą, tai matyti, kad opozicija tiesiog reiškia nepasitenkinimą, kelia nepasitikėjimą ministrais ir tik stebi įvykius - Lietuvoje opozicinės partijos šiuo metu yra silpnos".
"Pirmiausiai, aš tikėčiausi stabilumo, politikų nuspėjamumo ir įrodymų, kad yra pasirengę perimti valdžią iš pasitraukiančių valdančiųjų", - komentuodamas Seimo rinkimų rezultatus BNS sakė politologas Alvidas Lukošaitis.
A.Lukošaičio nuomone, ši naujoji koalicija turi tam tikrą rizikos faktorių, kurio prieš ketverius metus konservatoriai neturėjo.
"Šiuo besiformuojančios koalicijos atveju, manau, kad gali būti įvairių niuansų - Socialdemokratų partijos (LSDP) ir Darbo partijos (DP) santykiuose ir ne tik šių partijų santykiuose. Ir tam tikras apsižodžiavimas grėstų DP pasitraukimu iš koalicijos. Vienareikšmiškai tai reikštų šios koalicijos griūtį, o jos performavimas lyderiaujant LSDP būtų gana komplikuotas. Galiu pasakyti, kad savo partnerių konfigūracijos, politikos svorio prasme, formuojasi stipriai skirtinga koalicija nuo tos, kuri buvo",- sakė A. Lukošaitis.
Preliminariais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis trys partijos, planuojančios sudaryti koaliciją, naujame parlamente turės 78 vietas - Socialdemokratai turės 38 mandatus, Darbo partija - 29, partija Tvarka ir teisingumas - 11. Iš viso Seime yra 141 narys.
A.Butkevičius: deficitas kitąmet neturi viršyti 2,5 proc.
A.Butkevičiaus, kalbėdamas apie svarbiausius prioritetus teigė, kad fiskalinis deficitas kitąmet neturi viršyti 2,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), kaip ir suplanavo kadenciją baigianti centro dešiniųjų vyriausybė.
Jo teigimu, formuojama centro kairiųjų koalicija neatsisako ketinimu nuo kitų metų iki 1000 litų padidinti minimalią mėnesio algą, tačiau dėl konkretaus skaičiaus apsispręs vėliau šią savaitę po analizės, kiek tai kainuotų šalies biudžetui. Socialdemokratų vadovo teigimu, Lietuva eurą turėtų įsivesti 2015 metais.
"Fiskalinis deficitas turės išlikti toks, koks yra šiuo metu suplanuotas - tai yra 2,5 proc nuo BVP. Mūsų iššūkis - Lietuva de facto turi eurą. Manau, būtų tikslinga, kad Lietuva, žiūrint į makroekonominius rodiklius, finansinę perspektyvą, realiai galėtų būti 2015 metai, kada galėtume įsivesti eurą", - žurnalistams sakė A.Butkevičius, kuris laikomas realiausiu kandidatu į premjerus.
"Kalbėjome apie minimalios mėnesinės algos pakėlimą nuo sausio 1 dienos iki tūkstančio litų (...). Paprašėme, kad per artimiausias dienas būtų paruošti skaičiavimai, kiek tai pareikalaus papildomai lėšų viešajame sektoriuje ir kaip galėtume kompensuoti papildomų išlaidų augimą. Šitos savaitės pabaigoje, manau, sutarsime konkrečius skaičius", - teigė socialdemokratų vadovas.
Socialdemokratų vadovas, anksčiau ėjęs finansų ir susisiekimo ministro pareigas, atsisakė įvardyti, kas galėtų užimti finansų ministro postą. A.Butkevičiaus teigimu, kandidatai į ministrus turėtų paaiškėti per dvi savaites.
Tarp svarbiausių naujos valdžios pirmųjų darbų jis įvardijo gyvenamųjų namų renovaciją ir šilumos ūkio pertvarką, kuri leistų šildymui mažiau naudoti dujų ir daugiau biokuro.
Palaiko atominę energetiką , bet ne VAE projektą
A.Butkevičius taip pat sako pasisakantis už atominę energetiką, tačiau jis sako kol kas nepritariantis kartu su Japonijos korporacija "Hitachi" jau pradėtam įgyvendinti Visagino atominės elektrinės (VAE) projektui.
"Labai atsakingai pasakau, kad mes pasisakome už atominę energetiką. Tokie strateginiai projektai demokratinėse šalyse yra svarstomi pusantrų ar dvejus metus. Šis projektas buvo pateiktas skubotai dėl pagrindinė priežasties, kad artėja Seimo rinkimai ir parodyti visuomenei, kad ši Vyriausybė yra nuveikusi kažkokius darbus", - pirmadienį spaudos konferencijoje sakė A.Butkevičius.
"Mes kol kas pasisakome prieš šio projekto įgyvendinimą", - atsakydamas į klausimą, ar yra galimybė, jog dabartinė naujos AE strateginė investuotoja "Hitachi" vis dėlto statys naują branduolinę jėgainę, sakė "socdemų" vedlys.
V.Uspaskichas: tikimės vadovauti 4-5 ministerijom
Pagal Seimo rinkimuose laimėtų mandatų skaičių Darbo partija turėtų turėti 4-5 ministrus, sako partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas.
"Bus maždaug 4,5-5 ministrai", - pirmadienį spaudos konferencijoje sakė V.Uspaskichas.
Jis neatskleidė, kokį postą pats galėtų užimti naujojoje Vyriausybėje.
"Dar anksti apie tai kalbėti, aš linkęs iš pradžių sudėlioti Vyriausybės programą ir jeigu pakankamai daug procentaliai bus Darbo partijos programos – taip, norėčiau", - paklaustas, ar norėtų ministro portfelio, sakė jis.
V.Uspaksichas taip pat neatskleidė, kurio mandato atsisakytų - ar dabar turimo europarlamentaro, ar Seimo rinkimuose iškovoto Seimo nario mandato.
Jis sakė, kad partiją domintų Seimo pirmininko postas, tačiau sakė pats į jį nesitaikantis.
"Iš tikrųjų tai ne mano protui – aš esu geriausias vykdomosios valdžios atstovas negu Seimo, bet kaip ir partija dar nuspręs. Aš save mažiau matau tame poste", - teigė V.Uspaskichas.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.