Europoje buvo ne vienas pavyzdys, kai rimtos partijos atsisakė sudaryti koaliciją su abejotinos reputacijos politinėmis jėgomis, teigia Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas premjeras Andrius Kubilius.
"Galėčiau tik priminti, kad ne vienoje Europos valstybėje po rinkimų susiklosto tokios situacijos, kai rimtos partijos labai aiškiai pasako, kad su viena ar kita partija nebus sudaromos koalicijos", - antradienį interviu LRT radijui sakė A.Kubilius.
Kaip pavyzdžius jis nurodė Suomiją, Vokietiją, Graikiją.
"Toje pačioje Suomijoje ir kairieji, ir dešinieji atsisakė sudaryti koaliciją su vadinamais "Tikraisiais suomiais", jų partija. Vokietijoje ir kairė, ir dešinė, ir socialdemokratai, ir krikščionys demokratai atsisako sudaryti bet kokias nacionalines koalicijas su postkomunistine kaire. Graikijoje visos pagrindinės partijos atsisakė sudaryti koaliciją su populistine "Syrizos" partija", - pasakojo premjeras.
Todėl, pasak jo, prezidentės Dalios Grybauskaitės išsakyta pozicija dėl Darbo partijos, kad ji neturėtų dalyvauti formuojant Vyriausybę Lietuvoje, yra suprantama vertybinė pozicija.
"Aš tikėčiausi, kad ir socialdemokratai bus pajėgūs tokią vertybinę poziciją vienaip ar kitaip išreikšti", - teigė A.Kubilius.
Po antrojo Seimo rinkimų turo paaiškėjus balsavimo rezultatams, pirmadienio naktį Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius, Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas bei partijos "Tvarka ir teisingumas" vadovas Rolandas Paksas sutarė dėl valdančiosios daugumos formavimo. Šios trys politinės jėgos naujajame parlamente turės daugiau nei pusę vietų.
Tačiau pirmadienį prezidentė Dalia Grybauskaitė po susitikimo su A.Butkevičiumi pranešė palaikysianti tą politinę jėgą, kuri sudarys valdančiąją koaliciją "be teisiamųjų suole sėdinčios Darbo partijos".
Pirminiais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, naujame Seime didžiausią frakciją su 38 nariais turės Lietuvos socialdemokratų partija. Antra pagal narių skaičių turėtų būti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų su 33 nariais, trečia - Darbo partijos frakcija su 29 nariais.
Partija "Tvarka ir teisingumas" naujame parlamente turės 11 vietų, Liberalų sąjūdis - dešimt, Lietuvos lenkų rinkimų akcija - aštuonis, partija "Drąsos kelias" - septynis, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga - vieną vietą.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.