Latvijos rusakalbių aktyvistų pastangos automatiškai įgyti pilietybę ketvirtadienį patyrė rimtą nesėkmę - referendumas šiuo klausimu buvo blokuotas.
Latvijos centrinė rinkimų komisija šešiais balsais prieš du atmetė peticiją, kuri, savo ruožtu, tikriausiai būtų sudariusi sąlygas normaliam plebiscitui.
Automatiškos pilietybės šalininkai per preliminarią kampaniją jau surinko daugiau kaip 12 tūkst. parašų.
Tačiau jiems reikėjo Centrinės rinkimų komisijos pritarimo, kad būtų galima pradėti rinkti daugiau kaip 10 proc. Latvijos rinkėjų parašus - maždaug 100 tūkst., su kuriais jie galėtų priversti surengti referendumą.
Komisija nusprendė, kad bandymas automatiškai suteikti pilietybę neatitinka esminių Latvijos konstitucijos elementų.
Daugiausia etniniams rusams ir rusakalbiams atstovaujanti partija „Už žmogaus teises vieningoje Latvijoje“ (UŽTVL) , kuri surengė parašų rinkimo kampaniją, nurodė, kad apskųs šį sprendimą.
Viena šios kairuoliškos partijos lyderių, europarlamentarė Tatjana Ždanok, pareiškė, jog šis sprendimas rodo, kad yra "didelis atotrūkis tarp žmonių ir valdžios".
Maždaug 300 tūkst. iš 2 mln. Latvijos gyventojų yra priskiriami "nepiliečiams".
Bendrai rusakalbiai, tarp jų ir tie, kurie turi Latvijos pilietybę, sudaro maždaug trečdalį visų šalies gyventojų.
Nepiliečiai gauna specialius pasus, kuriais galima naudotis keliaujant, pirmiausia - Europos Sąjungoje, į kurią Latvija įstojo 2004 metais.
Tokį nepiliečio statusą dažnai kritikuoja Rusija.
Tačiau Latvijos valdžia tvirtina, kad natūralizacijos procesas, be kitų dalykų apimantis ir kalbos egzaminus, yra nesudėtingas ir kad nepiliečiai turėtų jį atlikti.
Panaši kampanija 2011 metais - už rusų kalbos paskelbimą valstybine greta latvių kalbos - per plebiscitą patyrė didelį pralaimėjimą.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.