Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Nuotrauka Tim Tadder / Corbis |
Lapkričio 15 d. Vilniaus universiteto bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje atidaroma paroda „Vetera reducta: Sugrąžinta praeitis“, informuoja VU biblioteka. Ji skirta buvusio Vilniaus universiteto bibliotekos direktoriaus, žymaus knygotyrininko ir bibliotekininko, Vilniaus universiteto profesoriaus Levo Vladimirovo (1912–1999) 100-ioms gimimo metinėms paminėti.
Parodoje eksponuojama tik nedidelė dalis vertingų senųjų XV–XIX a. knygų iš beveik 18 000 leidinių, kuriuos L. Vladimirovui XX a. 6-ajame dešimtmetyje pavyko sugrąžinti Vilniaus universitetui. Dauguma šių VU bibliotekoje esančių knygų, 1832 m. uždarius senąjį Vilniaus universitetą, buvo išblaškytos po įvairius Rusijos imperijos miestus.
Pirmą kartą parodoje vienu metu pristatomi išsiskiriantys savo istorine reikšme, verte ir meniniu apipavidalinimu spaudiniai: pirmoji lietuviška knyga – M. Mažvydo „Katekizmas“, vienintelis pasaulyje žinomas egzempliorius – M. Daukšos verstas „Katekizmas“ ir jo garsioji „Postilė“. Taip pat parodoje bus galima susipažinti ir su „Vilniaus Gutenbergu“ vadinamo P. Skorinos „Apaštalu“, žymiausio XVII a. Abiejų Tautų Respublikos poeto M. K. Sarbievijaus poezijos rinkiniu „Lyricorum libri IV“ su garsiojo flamandų dailininko P. P. Rubenso sukurtu frontispisu ir daugeliu kitų leidinių.
Lankytojai parodoje pamatys VU bibliotekos Rankraščių skyriuje saugomus dokumentus, kurie atspindi įvairias knygų grąžinimo akcijos aplinkybes bei peripetijas. Atidarymo metu bus pristatomas parodos katalogas, kuriame detaliai aprašyta VU bibliotekos direktoriaus L. Vladimirovo veikla ir žygiai, siekiant susigrąžinti kultūros vertybes į Vilnių, o taip pat pateikiama senojo Vilniaus universiteto bibliotekos knygų fondo (Bibliotheca Academiae Vilnensis) trumpa apžvalga.
Ši paroda ir katalogas padės labiau atskleisti prof. Levo Vladimirovo nuopelnus Vilniaus universiteto bibliotekai ir Lietuvos kultūrai, paskatins toliau ieškoti po pasaulį išsklaidytų kultūros vertybių, jas tyrinėti ir įtraukti į mokslinę apyvartą.