Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372

Lapkričio 15-oji – tarptautinė nerūkymo diena

$
0
0

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį (šiais metais, tai lapkričio 15-oji diena) minima Tarptautinė nerūkymo diena. Tai – gera proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti vieno iš žalingų įpročių – rūkymo, savo bei savo artimųjų sveikatos labui.

Mūsų vaikai yra pačių negailestingiausių ir labiausiai visame pasaulyje finansuojamų rinkodaros mechanizmų taikiniai. Pasitelkdamos rinkodaros mechanizmus tabako kompanijos kėsinasi į vaikus, nes joms būtina pritraukti naujus klientus, kurie stotų į vietą tų, kurių netenka šiems mirus dėl rūkymo sukeltų sveikatos sutrikimų. Nors mūsų šalyje tabako reklama yra uždrausta, tačiau  filmuose  nuolat demonstruojami rūkantys herojai yra tarsi nebyli reklama, kuri išlieka vaiko pasąmonėje.

Vaikas, matydamas savo aplinkoje rūkančius, šį žalingą įprotį suvokia, kaip priimtiną elgesį. Ką jau kalbėti apie pasyvaus rūkymo pavojų. Vargu ar pavyks visiškai apsaugoti vaiką, nes rūkančiuosius jis sutiks gatvėje ar pamatys televizoriaus ekrane. Tačiau jūs galite padaryti daug – apsaugoti vaiką nuo žalojančio rūkymo poveikio savo šeimos ir artimųjų aplinkoje. Jūsų pozicija turėtų būti tokia, jog draugų ir šeimos rate galima rūkyti tik tada, kai vaiko nėra šalia ir jis jūsų nemato. Tačiau nuslėpti nuo vaikų, kad rūkote, tikrai nepavyks. Jie puikiai pažįsta savo tėvų kvapą. Ar norėtumėte, kad jus atpažintų iš cigarečių dvoko? Taip pat turėtume suvokti ir tai, kad visi jūsų pamokymai, patarimai ar įspėjimai bus beprasmiai, jeigu vaikas kasdien matys jus rūkančius. Tad jeigu nusprendėte žaloti save rūkalais, pats metas pagalvoti bent apie savo vaiko sveikatą. Verčiau savo pavyzdžiu pasitenkite įrodyti, kad įmanoma atsikratyti šio bjauraus įpročio.

Rūkaliai visada ieško pasiteisinimo ir paaiškinimo savo silpnybei. Nors visiems aišku, kad rūkymas mus žaloja, deja, visuomenė vis dar skleidžia ir palaiko mitus, kad rūkymas turi ir gerąją pusę, kad tai tam tikras malonumas ir ramstis. Visi rūkaliai svajoja, kad verčiau niekuomet nebūtų pradėję, todėl įvairiais būdais stengiasi pateisinti rūkymą. Štai keletas tokių mitų.

Rūkymas padeda susikaupti, nusiraminti ir atsipalaiduoti. Absurdiška manyti, kad didžioji dauguma populiacijos, kuri pasirinko gyvenimo būdą be rūkymo, yra irzli ir išsiblaškiusi. Kiekvienas rūkalius tol, kol neturėjo šio žalingo įpročio, nejautė nei noro, nei poreikio rūkyti tam, kad atsipalaiduotų ar įveiktų stresą.

Kai žmogus pripranta prie cigaretės, jo organizmas pradeda reikalauti nikotino. Tada žmogui atrodo, kad užtraukęs dūmą jis nusiramina. Bet iš tiesų jis tik slopina nikotino „badą“. Ramina ne cigaretės, o pats veiksmas: kai į rūpesčius pažvelgiama ramiau, aptariami galimi problemos sprendimo būdai, tiesiog išsikalbama arba prisimenama kas nors malonaus.

Tik pabandžiau rūkyti, galiu nustoti, kada panorėjęs. Tam tikra prasme rūkaliai „užkimba“ ties pirmąja cigarete, tačiaiu to nesuvokia. Cigarečių skonis ir kvapas užmigdo mūsų budrumą.

Cigaretė sušildo, kai šalta. Tabako dūmai tik suteikia iliuziją, kad sušildo, nes juose esančios nuodingosios medžiagos priverčia kraujagysles susiaurėti, padidina kraujospūdį, todėl padažnėja pulsas. Atrodo, kad kūnas sušilo, bet yra visiškai kitaip: galūnėms trūksta deguonies. Rūkančiųjų rankos dažniausiai būna šaltos.

Metus rūkyti, priaugama svorio. Rūkymas ir valgymas yra du visiškai skirtingi ir tarpusavyje nesusiję dalykai. Tuštumos jausmo, atsiradusio metus rūkyti, nereikia bandyti užpildyti užkandžiaujant. Tad ne pats neberūkymas, bet tokio pobūdžio užkandžiavimas gali tapti padidėjusio svorio preižastimi.

Ilgalaikių padarinių nebus, jei rūkysiu paauglystėje, bet mesiu iki trisdešimties. Rūkyti būnant jauno amžiaus itin pavojinga. Rūkymas paauglystėje yra įvairių ligų, kankinančių visą gyvenimą, rizikos veiksnys, jis didina tikimybę mirti nuo rūkymo sukeltų ligų. Rūkančių paauglių organizme įvyksta negrįžtamų pakitimų, sutrikdomas organizmo vystymasis.

Rūkyti madinga. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Vilniaus miesto ir rajono mokyklomis minėdamas Tarptautinę nerūkymo dieną griauna šį mitą. Šią dieną siūloma paskatinti savo mokyklos bendruomenę (mokinius, mokytojus, tėvus) pasirašyti iš anksto iniciatyvinės grupės parengtą „Madingo jaunuolio antinikotininę deklaraciją“, kurioje pasižadama nepradėti vartoti, nutraukti nikotino vartojimą, nepalaikyti rūkančiųjų, nes šiandien madingi yra nuo nikotino nepriklausomi jaunuoliai.

Mokyklos kuria originalias „Deklaracijas“, kuriose – ketureiliai ar dekalogų pavidalo, rimuoti ar tiesiog šmaikštūs tekstai. Skatinama kuo daugiau mokyklos mokinių ir mokytojų pasirašyti deklaraciją ir paremti šią idėją. Tris aktyviausiai ir originaliausiai šią temą atspindinčias mokyklas Vilniaus visuomenės sveikatos biuras žada  apdovanoti prizais.

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>