Holokaustą ir sovietų terorą Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metais išgyvenusiems žydams simbolinės kompensacijos pagal pernai priimtą įstatymą turėtų būti išmokėtos iki kitų metų pabaigos, trečiadienį pranešė fondą administruojančios žydų organizacijos.
Kompensacijų išmokėjimo schemą Vilniuje pristatė Lietuvos ir Amerikos žydų bendruomenių atstovai, kurie paskirti fondo pirmininkais. Jie dėkojo Lietuvos valdžiai, kuri jau pervedė į fondą 3 mln. litų, bet pripažino, kad šiemet, kaip planuota anksčiau, pinigų išmokėti nepavyks.
Žmonių, kuriems bus mokamos kompensacijos, bus ieškoma jau anksčiau tarptautinių žydų organizacijų sudarytose duomenų bazėse, o į jas neįtrauktos kitos nacių ir sovietų okupacijos aukos paraiškas galės užpildyti iki 2013-ųjų vidurio.
Amerikos žydų komiteto Tarptautinių žydų reikalų direktorius Andrew Bakeris (Endriu Beikeris) teigė, kad išmokos sieks tik kelis šimtus JAV dolerių, tačiau tai bus svarbus simbolinis gestas.
"Tai bus svarbu kaip ženklas žmonėms, kad pripažįstamos jų kančios per holokaustą ar tremtyje", - žurnalistams sakė A.Bakeris.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės pareigas laikinai einanti Faina Kukliansky sakė, kad išmokas gali gauti maždaug 1000 žmonių, nors tikslus skaičius paaiškės tik kitąmet.
„Mes galvojame, kad turėtų būti tūkstantis, gal kažkiek daugiau. Gali būti tokių žmonių, kurie niekados nebuvo pakliuvę į jokią statistiką“, - sakė F.Kukliansky.
Pagal pernai priimtą įstatymą, žydams per ateinantį dešimtmetį bus išmokėta 128 mln. litų kompensacija už totalitarinių režimų nusavintą turtą. Ji galės būti naudojama Lietuvos žydų religiniams, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, švietimo, mokslo tikslams Lietuvoje.
Šiemet Vyriausybė patvirtino fondą, kuris skirstys lėšas, ir pervedė pirmuosius 3 milijonus litų "Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje gyvenusiems ir nuo totalitarinių režimų okupacijų laikotarpiu nukentėjusiems žydų tautybės asmenims remti".
"Kažkiek teisingumo pasiekta. Tai neatspindi visos žydų bendruomeninio turto vertės Lietuvoje, bet to turėtų pakakti garantuoti žydų gyvenimo Lietuvoje gyvybingumą bei remti projektus žydų paveldo srityje", - kalbėjo A.Bakeris.
Jo teigimu, Lietuvos žingsniai, priimti po ilgai užsitęsusių derybų, gali būti pavyzdžiu kaimyninei Lenkijai.
F.Kukliansky teigė, kad pinigai yra tik simbolis, kuris parodo, jog Lietuvos žydai vertinami kaip atviros Lietuvos visuomenės dalis.
"Sunku vertinti, ar tai daug, ar tai mažai. Tai yra simbolis, kuris įrodė, kad Lietuvos žydai yra pilnateisiai tolerantiškos, atviros Lietuvos visuomenės dalis, kad žydų bendruomenė galėjo realizuoti savo teises atkuriant nuosavybes teises galbūt kiek kitokiu keliu tačiau lygiateisiai su kitomis tautinėmis bendruomenėmis arba religinėmis bendrijomis", - sakė F.Kukliansky.
Per nacistinės Vokietijos okupaciją 1941-1944 metais išžudyta apie 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvoje gyvenusių žydų.
Į kompensacijas galės pretenduoti ir žydai, kurie buvo išvežti į Sibirą sovietų, ir taip išsigelbėjo nuo nacių ar jiems talkinusių lietuvių žudynių.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.