![]() |
Režisierius Oskaras Koršunovas ir LNDT generalinis direktorius Martynas Budraitis. Zenekos nuotrauka |
Trečiadienio rytą ant Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) stogo Vilniaus arkikatedros bokšto fone pristatytas artėjantis 73-iasis teatro sezonas. Jį atidarys lapkričio pabaigoje vyksianti Oskaro Koršunovo spektaklio pagal Justino Marcinkevičiaus pjesę „Katedra“ premjera.
Praėjusių metų nuopelnai
Pristatydamas artėjantį sezoną LNDT generalinis direktorius Martynas Budraitis apibendrino praėjusius metus. Anot jo, jie buvo išskirtiniai.
Visų pirma, Teatro vadovas džiaugėsi, kad buvo rodyti garsiausių Lietuvos režisierių spektakliai. Publika galėjo išvysti O. Koršunovo, Eimanto Nekrošiaus, Jono Vaitkaus darbus. Įdiegtos bilietų platinimo naujovės atenšė realios naudos. M. Budraičio teigimu, praėjusio sezono, jį lyginant su prieš tai buvusiu, žiūrovų skaičius išaugo penktadaliu. Už parduotus bilietus pajamos padidėjo 40 proc.
Dar vienas įvardintas pokytis – trupės narių kaita. Iš jos pasitraukė Marius Jampolskis, Alvydas Šlepikas, Adolfas Večerskis, Donata Kielaitė, Robertas Balčiūnas. Prie trupės prisijungė Dainius Gavenonis, Rasa Samuolytė, Nelė Savičenko, Vytautas Anužis, Martynas Niedzinskas, Monika Vaičiulytė.
M.Budraitis taip pat pabrėžė, kad Teatro spektakliai pelnė daug Auksinių scenos kryžių apdovanojimų. Įvertinta ir rinkodarinė Teatro veikla. „Verslo žinių“ balandį organizuotame metiniame renginyje rinkodaros vadovams ir specialistams „PASSWORD 2012“, LNDT 72-ojo sezono pristatymo kampanija „Naujo poveikio sezonas“ mažo biudžeto rinkodaros kompanijų kategorijoje pelnė pagrindinį prizą.
Režisierius O. Koršunovas Teatro vadovus sveikino su tuo, kad LNDT iš tiesų tapo visuomeniškai aktyvus. Džiaugėsi vadovais, aktoriais, repertuaro menine kokybe. „Nacionalinis teatras tampa ta vieta, į kurią jau gali ir nori ateiti kurti“, – teigė jis.
Pirmoji premjera
Naująjį sezoną atidarysiančios „Katedros“ statybai pasitelkti netradiciniai būdai. Dėl nepalankios finansinės Teatro padėties tapti spektaklio kūrėju galės kiekvienas norintis. Į pirmąjį premjerinį spektaklį bilietus, kurių kaina prasideda nuo 300 litų, galima įsigyti jau dabar. Kiekvieno žiūrovo, nusipirkusio tokį bilietą, pavardė bus įrašyta į spektaklio programėlę, greta visos kūrybinės grupės.
Kodėl „Katedra“? A. Liuga prisipažino, kad dar prieš ateidamas į LNDT galvojo apie šį kūrinį. Norima, kad į praeito sezono metu gvildentą žmogaus ir visuomenės temą būtų pažvelgta nauju vystymosi kampu.
O. Koršunovas teigia visuomenėje pastebintis gilėjančias dvasines problemas. „Pjesėje aprašomu laikotarpiu Katedra buvo sugriuvusi. Marcinkevičiaus gyvenimo laikotarpiu ji buvo neveiksni. Dabar mes matom daug yrimo požymių. Ir kalbu ne apie architektūrą“, – tvirtino jis.
Pirma, spektaklis kalbės apie kuriančia asmenybę, iš pasaulio į Lietuvą grįžtančią tam, kad galėtų ką nors pakeisti, sukurti, pastatyti. Teatro meno vadovas taip pat tvirtina, kad spektaklis gvildens jauno žmogaus egzistavimą visuomenėje. „Pagaliau idealizmo klausimas. Iš tikrųjų, kas yra idealizmas? Kas šiandien yra idėja? Tai pjesė apie ją. Kaip idėja gali būti realizuojama šiandieninėje visuomenėje. Ir poreikis ją turėti“, – pasakojo A.Liuga.
Anot O. Koršunovo, spektaklis yra apie menininką ir jo visuomeninę atsakomybę. „Menininko individuali atsakomybė visuomet yra ir visuotinė atsakomybė. Tą temą per visą savo gyvenimą nešė ir Justinas Marcinkevičius. Ir pjesėje Laurynas, ir kiekvienas iš mūsų kuriančiųjų neišvengiamai tą temą nešame “, – tvirtino jis.
Kitais metais taip pat lauks
Anot A. Liugos, praeitas sezonas turėjo ryškų socialinį-politinį atspalvį. Ateinantis sezonas bus kitoks. Tai nereiškia, jog jis bus mažiau aktyvus, mažiau provokuojantis. Daugiau dėmesio bus skiriama kultūriniams, filosofiniams, žmogaus būties klausimams. „Jie bus analizuojami iš šiandieninio žmogaus pozicijos. Kartu susiejant su tuo, ką mes vadiname, na gerąją šio žodžio prasme, klasikine, iš klasikos laikų atėjusia žmogaus samprata“, – pasakojo Teatro meno vadovas.
Be „Katedros“ publikos dar lauks trys didelės premjeros.
Spektaklį pagal klasikinę Ferenco Molnáro pjesę „Lilijomas“ statys tarptautinį pripažinimą pelnęs jaunosios vengrų kartos režisierius Laszlo Bagossy. A. Liuga užsiminė, kad galbūt prieš pradedant rodant spektaklį, šio režisieriaus kūryba bus pristatyta video medžiaga.
Režisierius Rolandas Atkočiūnas gilinsis į XX a. klasika vadinamą vokiečių dramaturgo Martino Sperro pjesę „Medžioklės scenos Žemutinėje Bavarijoje“. A. Liugos teigimu, šis spektaklis atspindės kitokį požiūrį į Garliavos skandalo įvykius ir iš to gimusią naują politinę partiją. Jis tvirtina, kad šioje pjesėje kalbama apie tai, ką kaimo minia padaro žmogui. Žmogui, laikomu nusikaltėlių, vien todėl, kad jis kitoks. Taip pat gvildenama visuomenėje giliai įsišaknijusio nepakantumo problema. „Nepakantumo, virstančiu tam tikru triumfu, galinčiu nužudyti žmogų“, – tikino meno vadovas.
Sezoną užbaigs pirmą kartą Lietuvos scenoje statomos Euripido „Bakchantės“. Vieną įtakingiausių antikinės dramaturgijos kūrinių režisuos Gintaras Varnas. Kartu su „Katedra“, šis spektaklis sudarys dviejų polių rėmą – sezoną apjungs nacionalinės ir pasaulinės klasikos kontrastas. Pasak A.Liugos, išoriškai tarp šių pjesių nieko bendro nėra, tačiau jas sieja giluminės būties ir filosofijos sąsajos.
Be šių premjerų bus ir kitų, mažesnių pastatymų.
Visas pagrindines premjeras vienys keli dalykai. Visos pjesės yra klasikinės. Pagrindiniai jų herojai – visuomenėje nepritapę maištininkai, sukylantys prieš tam tikras nusistovėjusias normas. Visus spektaklius režisuos tos pačios kartos režisieriai. „Dėl to, kad visi jie yra labai skirtingi, bus atskleistas tos kartos meninio mąstymo ir pažiūrų spektras“, – apibendrino A. Liuga.
Parengė Izabelė Švaraitė