Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372

Į „Natura 2000“ tinklą įtraukta dar daugiau teritorijų

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Pilkieji garniai Randu (Latvija) vietovėje. Nuotrauka: natura2000.org

Saugomų teritorijų „Natura 2000“ tinklas – svarbiausia gausios Europos biologinės įvairovės apsaugos ES priemonė. Komisija oficialiai patvirtino į tinklą įtrauksianti dar 235 teritorijas, kurias valstybės narės pasiūlė pripažinti Bendrijos svarbos teritorijomis. Valstybės narės turės per šešerius metus įdiegti reikiamas šių teritorijų apsaugos priemones. Dvidešimtyje valstybių narių esančios teritorijos priskirtinos kuriam nors iš devynių tinklo biogeografinių regionų – Alpių, Atlanto, Juodosios jūros, borealiniam, kontinentiniam, Makaronezijos, Viduržemio jūros, panoniniam ar stepiniam. Šiuo metu tinklui „Natura 2000“ priklauso 768 000 km2 (17,9 proc.) viso ES sausumos masyvo ir per 217 000 km2 (maždaug 4 proc.) ES jūrų.

Šį kartą daugiausia į tinklą įtraukiamų teritorijų yra Jungtinėje Karalystėje, Rumunijoje, Latvijoje, Italijoje, Švedijoje, Bulgarijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje, Estijoje ir Maltoje.

Didžiausia šiemet įtraukiama teritorija – Jungtinės Karalystės Dogerio banka (12 330 km2) – smėlio sekluma centrinėje Šiaurės jūros dalyje. Drauge su gretimomis Vokietijos ir Nyderlandų teritorijomis ji sudaro didžiulę tarptautinę „Natura 2000“ teritoriją, apimančią 18 000 km2. Dogerio banką siūloma įtraukti visų pirma dėl to, kad tai itin produktyvi smėlio seklumos buveinė – svarbi žuvų neršto ir veisimosi teritorija, kuria naudojasi daug komercinės žvejybos įmonių. Įtraukus šią teritoriją į tinklą bus lengviau ją koordinuotai valdyti, pavyzdžiui, valstybės narės galės bendrai nustatyti tinkamas žuvininkystės priemones.

Į tinklą šįkart įtraukta ir 10 Švedijos ir Latvijos jūrų teritorijų Baltijoje. Joms būdingos rūšių gausa pasižyminčios smėlio seklumos ir rifai, be to, tai svarbios ruonių ir migruojančių žuvų maitinimosi vietos. Šios dešimt teritorijų apima beveik 4 000 km2 jūrų plotą.

Vertinant pagal šalies plotą didžiausią plotą į tinklą įtraukti pasiūlė Malta – įtraukus 183 km2 jūrų teritorijų bus sukurtas pagrindas nemenkam jūrų tinklui šiose apylinkėse. Šiose Maltos jūrų teritorijose bus saugomi jūrų žolių sąžalynai ir povandeniniai rifai ir Maltos endeminių jūrų sraigių Gibbula nivosa buveinė.

Didžiausias šį kartą įtraukiamas sausumos plotas yra Rumunijoje. Pridėtos 109 naujos ir padidintos kai kurios anksčiau į sąrašą įtrauktos teritorijos, o visų jų bendras plotas – beveik 42 000 km2. Įtraukiamos naujos teritorijos – rūšių įvairove pasižyminčios pievos ir miškai, daugelio retų ir nykstančių gyvūnų rūšių, įskaitant įvairias šikšnosparnių ir amfibijų rūšis, buveinės. Naujos Rumunijos „Natura 2000“ teritorijos drauge su Bulgarijos ir Slovakijos pasiūlytomis papildomomis teritorijomis padės geriau apsaugoti didžiulę endeminių žuvų įvairovę Dunojaus baseine.

Daugiau informacijos

Daugiau informacijos apie ES gamtos politiką: http://ec.europa.eu/environment/nature/index_en.htm

Parengta pagal Europos Komisijos informaciją

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372