Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372

Darius Čibonis: „Tu negali pataikyti į taikinį, kurio nematai“

Darius Čibonis – ilgametis pardavimų ir lyderystės treneris bei seminarų autorius. Jis – tarptautinės koučingo federacijos narys. Per 17 metų jo seminaruose dalyvavo tūkstančiai pardavėjų ir vadovų iš Lietuvos bei užsienio. Su Dariumi kalbamės apie tikslų siekimą ir asmeninį efektyvumą.

Kaip išgryninti savo tikslus ir kaip jų siekti? Pašnekėkime apie metodus ir technikas.

Norint išgryninti, reikėtų dažniau savęs klausti, ko iš tikrųjų nori. Šį klausimą reikia kartoti kuo dažniau, taip ir išsigrynina tavo tikslai. Dėl metodikų: pagrindinis dalykas – nereikėtų tenkintis kompromisais. Reikia išsikelti tokį tikslą, kokį norėtum pasiekti, o ne tokį, koks šiuo metu atrodo realus. Nes jei sieksi kompromisinio tikslo, trūks motyvacijos, o pasiekęs nesijausi patenkintas. Taigi, suprask, ko nori, užsibrėžk, iki kada planuoji pasiekti, bei nuspręsk, nuo ko ir kada pradėsi. Viskas. Paskui – veiksmai.

Kiek šiame procese svarbi paties motyvacija ir pasitikėjimas savimi?

Labai svarbu. Kaip ir visur, ką darai. Jeigu darai netikėdamas, kad pavyks, didžiulė tikimybė, kad būsi teisus – tau nepavyks.

Tačiau kartais labai pasitikėdami savimi priartėjame prie placebo: aš įtikiu, kad man turi pasisekti, bet tai nebūtinai gali būti tiesa. Sakykite, ar pasitikėjimas savimi skiriasi nuo placebo?

Atvirai sakant, nežinau atsakymo į šitą klausimą. Man yra tekę dirbti farmacinėje kompanijoje, todėl žinau, kad placebo irgi visada reikia. Vaistai veikia ir placebas veikia, tai yra tikėjimas veikia. Ir tuo, ir kitu atveju tu pasieki rezultatą. Todėl aš manau, kad nesvarbu, skiriasi ar nesiskiria nuo placebo šitas tikėjimas. Jei tai padeda pasiekti rezultatą, vadinasi, verta pasitikėti. Čia kaip aksioma: tikėk tuo, ką darai, ir tau pavyks. Atrodo, Sokratas yra pasakęs: „Šventai tikėk, kad eini Olimpo kalno link, ir pateksi ant Olimpo kalno.“

Kaip išlaikyti pasitikėjimą savimi net žinant, kad kažkur gali suklysti?

Visų pirma galvok, kas bus, kai pasieksi (tikslą – red.past.). Dažniau užduok sau klausimą, kas bus ir ką gausi, kai pasieksi, ir rečiau savęs klausk, kas bus, jei tau nepavyks. Taip būsi labiau motyvuotas. Nežinau, man padeda prisiminti kitus įkvepiančius pavyzdžius, tarkime, jei po trečios nesėkmės jau kyla noras sustoti, prisimink Waltą Disney'ų, kuriam 70 įstaigų pasakė „ne“, kol rado tokią, kuri finansavo jo idėjas. 

Neišvengiamai visi darome klaidų, tačiau vieni tas klaidas paverčia pamokomis sau, kitus tos klaidos pritraukia prie žemės, nutempia į dugną. Kaip klaidos gali mums padėti pasimokyti? Kaip nepulti į paniką, ir į tai žiūrėti kaip į konstruktyvų dalyką?

Galvok, kad klaida – grįžtamasis ryšys. Tai reiškia, jog tai, ką darei, nėra veiksminga. Daryk kažką kitaip. Po kiekvienos klaidos užduok sau klausimą, ką nuo šiol darysi kitaip. Tomas Edisonas išrado elektros lemputę po 3500 nesėkmingų bandymų. Kai jo paklausė, ar tavęs dar neužkniso ta lemputės idėja, jis atsakė: „Ne, aš dabar žinau lygiai 3500 būdų, kaip negalima išrasti lemputės“. O dabar mes turime šviesą.

Kokios asmeninės savybės ar padarytos klaidos gali apsunkinti kelią iki tikslo?

Aš galvoju, kad viena iš didžiausių kliūčių yra atsakomybės stoka. Jei tau trūksta asmeninės atsakomybės padaryti tai, ką užsibrėžei – tai tau trukdys pasiekti bet kokio tikslo. Disciplinos stoka: nusprendi, ką darysi, ir po to išduodi savo planą. Ir, aišku, pasidavimas kitų žmonių nuomonei bei įtakai, ypač jei mūsų tikslas – nestandartinis arba didesnis nei kitiems įprasta – atsiranda daug konsultantų, sakančių: „tau nepavyks, būk realistas, čia nelogiška“. Jei tam pasiduosi, bus sunku likti ištikimam savo tikslui. Jei įmanoma, apsupk save sėkmingais žmonėmis. Jei negali, skaityk sėkmingų žmonių biografijas. Iš jų gausi labai daug įkvėpimo, ir tai tave tikrai palaikys. Gausi gerą alternatyvų išsilavinimą.

Kaip žinoti, kad tikslas, kurio sieki, yra tikrai tavo, kad jis nėra pasufleruotas aplinkos?

Jokia logika, jokie skaičiavimai nepadės šito sužinoti. Tu gali tiesiog pajausti. Pajausk, ar lengva siekti, ar tau tenka prisiversti žengti kiekvieną žingsnį, ar nėra taip, kad tau nuolat reikia sau priminti. Jei tikslo sieki per „negaliu, nenoriu“, tai – pirmas požymis, kad kažkas su tavo tikslu ne taip. Tai – ne tai, ko tau reikia. Dauguma sėkmingų žmonių niekada nedarė to, kas jiems nepatinka. Paskaityk Slashas ar Anthony Kiedis biografiją: jie nuo mažens darė tik tai, kas jiems patinka.

Kaip susitvarkyti su tokia situacija, atsirandančia iš pačios aplinkos, pavyzdžiui, televizijos, kurioje visi modeliai, visi gražūs. Tai suformuoja daug įvaizdžių, sąvokų, kurias mes tiesiog perimame. Kaip galima filtruoti aplinką, kad mūsų tikslas mums būtų aiškesnis, tikslesnis, kad staiga pažiūrėjus televiziją neužsimanytume tapti modeliais, nors to padaryti realiai negalime?

Aišku, jei nori, gali nežiūrėti televizoriaus. Sutaupysi pinigų, liks investicijoms, tikslams siekti. Reikia tiesiog pajausti. Dažnai mes siekiame tokių dalykų, kuriuos kažkur nusižiūrėjome ar mus įkalbėjo, bet jei įsiklausytume į save, suprasime, kad pasiekus tokių dalykų, tai labai trumpai teikia malonumą. Laikoma, kad visi materialiniai tikslai ateina iš įsitikinimų. Nauja mašina džiugina, be abejonės, bet tik labai trumpą laiką. Mes gyvename vakarietiškoje, materialinėje visuomenėje, tad mums tenka ir tokių tikslų siekti. Bet reikia žinoti, kad šie pasiekimai nedžiugins tavęs ilgą laiką.

Laiką sugaiši, energijos išeikvosi, o džiaugsmo bus mažai. Klausk savęs, kur tu iš tikrųjų gerai jautiesi. Dažnai užduok sau klausimą, kaip norėtum gyventi po 10–20 metų, jei būtų viskas įmanoma? Gali rašyti, gali piešti, gali galvoje kurti filmuką ir taip taps vis aiškiau, ko tu tikrai nori. Tada gali pasiimti atskirus to paveikslėlio fragmentus ir paversti juos tikslais.

Pakalbėkime apie asmeninį efektyvumą. Kas tai yra?

Aš tai suprantu kaip žmogaus sugebėjimą veiksmingiausiu būdu pasiekti tai, kas jam svarbu. Yra žmonių, kurie per ilgą laiką malasi vienam rate, o po to sako: „Man nepavyko nieko pasiekti.“ Yra tokių, kurie per labai trumpą laiką iš taško A į tašką B nuvažiuoja labai didelį atstumą, tai yra pasiekia labai daug. Tai ir yra asmeninis efektyvumas. Per tam tikrą laiką pasiekti tai, kas tau svarbu.

Kaip jį didinti? Ką reikia daryti, kad mes būtume daug veiksmingesni?

Tu negali pataikyti į taikinį, kurio nematai. Reikia taikinio, tai yra tikslo, ir kiekvieną dieną žengti bent žingsnelį to tikslo link. Vieną dieną pamatysi, kad jau esi nebe ten, kur buvai vakar.

Kokie dalykai riboja mūsų vidinį potencialą? Ko reiktų atsikratyti?

Vieni mes esame kuklesni, kiti – labiau užsispyrę, bet visiems reikėtų atsikratyti įtakos iš aplinkos, kuri sulaiko. Atsiriboti nuo tų žmonių ir informacijos šaltinių, kurie prilaiko nuo pasitikėjimo savimi. Tų negatyvių pavydžių aplink – daug.

Mūsų žiniasklaida rodo tuos, kuriems nepasisekė. Kiekvieną dieną hipnotizuojant save tokiais pavyzdžiais, nenuostabu, kad dings noras kažką daryti. Tai – išorinis įsikišimas. Taip pat yra vidinis įsikišimas: vidinės nuostatos, kurių tu galbūt prisiklausei nuo pat vaikystės, gal iš tėvelių, kurie norėdami apsaugoti nuo klastingo pasaulio dažnai sakydavo: „Vaikeli, aukštai šoksi – žemai krisi, todėl nešokinėk. Daug norėsi – mažai gausi, o sąžiningais būdais daug neuždirbsi.“ Jei tavo galvoje yra tokių „tiesų“, gali būti sunku kažką pasiekti.

Įmanoma iki galo atsikratyti neigiamų pavyzdžių ar juos galima tik apriboti?

Bandau įsivaizduoti, kad, išskridus į kokią kosminę stotį ar į negyvenamą salą, turbūt įmanoma, bet kalbant realiai, manau, kad dalis to vis tiek liks. Gal net namuose turime žmogų, kuris yra kitoks nei mes ir mus prilaiko, tad reikia išmokti skirti. Ko gali atsikratyti – atsikratyk, o ko negali – išmok kažkaip kitaip į tai reaguoti.

Ar visi galime būti vienodai efektyvūs? Ar visi galime ugdyti asmeninį efektyvumą?

Mokslas sutinka, kad žmogaus galimybės yra praktiškai neribotos, kad ir ką darytume, neišnaudojame net mažos dalies savo potencialo. Pacituosiu Notorious B.I.G.: „Sky's The Limit“. Jei žmogui kyla kažkokia mintis, tikslas, tai įrodymas, kad gali tai pasiekti. Smegenys mums nesiūlo nepasiekiamų idėjų. Bet ką gali pasiekti – tik dažniau užduok sau klausimą, ką turi daryti, kad tai įvyktų, ir rask kelią to tikslo link. 

Jei norite pasiekti daugiau nei kiti, turite būti išskirtiniai. Turite skirti daugiau laiko toms veikloms, kurios artina jus prie tikslo. Visi turi 24 valandas per parą. Kodėl vieni pasiekia daugiau nei kiti? Jie skirtingai išnaudoja tą laiką. Jei norite daugiau pasiekti, nuspręskite, ko siekiate, ir tam skirkite daugiau laiko. Ir mes sužinosime apie jus.

Neformalios saviugdos straipsnių ciklas – bendras „Bernardinai.lt“ ir VšĮ „Sėkmės mokykla“ projektas, kuriuo siekiama kurti atsakingų piliečių visuomenę, ugdyti papildomas asmens kompetencijas ir didinti vidinį potencialą.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Sėkmės mokykla


Viewing all articles
Browse latest Browse all 55372


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>